Ανταγωνιστικός μόνο για τρία δεκάλεπτα ο Άρης στο ΟΑΚΑ

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός μέχρι τα τελευταία λεπτά του αγώνα κόντρα στην ΑΕΚ, όμως η Ένωση «καθάρισε» στο τέλος με μπροστάρη τον Βασίλη Καββαδά

Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε κόντρα στον Άρη, στο κλειστό του ΟΑΚΑ, όμως κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε, τη νίκη. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ανέβασαν... στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησαν των «κίτρινων», ανεβαίνοντας στο 9-6, τη στιγμή που ο Άρης υποχώρησε στο 5-10, συνεχίζοντας το αρνητικό σερί του.

Ο Άρης μπήκε ορεξάτος και είχε ξεκάθαρη στόχευση στο παιχνίδι του. Οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» κοντά στο καλάθι και με τους Φλιώνη και Μάρας να δίνουν λύσεις κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, την ίδια στιγμή που η ΑΕΚ ήταν άστοχη και νευρική (3-9, 5’). Η ΑΕΚ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με μπροστάρη τον Μαυροειδή, όμως ο Άρης διατηρούσε τον έλεγχο (10-14, 8’). Μποχωρίδης και Μπελ έδωσαν λύσεις στον Άρη και αυτό βοήθησε τους «κίτρινους» να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα της τάξεως των 5 πόντων (13-18).

Σε... μονομαχία Μαυροειδή-Αθηναίου εξελίχθηκε το ξεκίνημα της δεύρερης περιόδου, με την κατάσταση να μην αλλάζει (17-22, 12’). Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και η ΑΕΚ ισορρόπησε την κατάσταση (22-22, 14’). Μπάρλοου και Γκριν πήραν προσπάθειες και έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ (27-26, 15’). Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ανέβασαν την ένταση της άμυνάς τους και μαζί τη διαφορά, χάρη σε Άτιτς και Καββαδά (33-26, 17’). Η κατάσταση έμεινε ίδια, με την ΑΕΚ να έχει επιβάλλει τον ρυθμό της και να κλείνει το πρώτο μέρος με διψήφιο προβάδισμα (39-29).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε η ΑΕΚ και στο δεύτερο μέρος, διατηρώντας το διψήφιο προβάδισμα, χάρη σε Χάντερ και Ξανθόπουλο (43-33, 23’). Ο Άρης είχε υπομονή στο παιχνίδι του και με αιχμή του δόρατος τον Τσαϊρέλη κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά (46-39, 25’). Οι «κίτρινοι» έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και συνέχισαν να κάνουν... ζημιά κοντά στο καλάθι, χάρη στον Μιχάλη Τσαϊρέλη (48-47, 27’). Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έδωσε... ανάσα στην ΑΕΚ και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ένωση να προηγείται μεν (53-49), όμως ο Άρης έδειχνε ιδιαιτέρως ανταγωνιστικός.

Με ένα κρεσέντο του Μάικ Γκριν άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να «χτίζει» διαφορά (57-50, 32’). Ο Άρης προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως ο Καββαδας φώναξε παρών (60-54, 33’). Το τρίποντο του Βασιλόπουλου έδωσε αέρα στην ΑΕΚ, όμως ο Πουλιανίτης απάντησε αμέσως (63-59, 35’). Η ΑΕΚ έβγαλε ένταση στην άμυνά της και ο Καββαδάς έδωσε λύσεις στην επίθεση (67-59, 37’). Ο Γκριν έδωσε και πάλι λύσεις και η ΑΕΚ «καθάρισε» το παιχνίδι (70-61, 38’). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα, με την ΑΕΚ να συνεχίζει δίχως απώλειες την πορεία της στο πρωτάθλημα.