Έδωσε μάχη αλλά δεν τα κατάφερε ο Άρης,στον τελικό ο Ολυμπιακός (vid)

Οι ''κιτρινόμαυροι'' με ηγέτη τον Βον μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά τα τρίποντα των ''ερυθρολεύκων'' του έφραξαν τον δρόμο για τον τελικό

Το εισιτήριο για τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ κατέκτησε ο Ολυμπιακός κερδίζοντας με 49-56 τον Άρη στο κατάμεστο ''Nick Galis Hall''.

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό να προηγείται με double score (6-12) στο 9΄και να διατηρεί το προβάδισμά του έως το τέλος του δεκαλέπτου που έκλεισε με τους ''ερυθρόλευκους'' μπροστά με 8-14.

Στην δεύτερη περίοδο, οι βολές του ΜακΛιν έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων στους φιλοξενούμενους αλλά με καλάθια των Αθηναίου-Βον, ο Άρης κατάφερε στο 15΄ να ρίξει τη διαφορά στους 3 (15-18). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μεγάλωσαν ξανά το προβάδισμά τους προηγούμενοι στο 19΄ με 19-25 αλλά με καλάθι και φάουλ του Μπελ, ο ''Αυτοκράτορας'' μείωσε ξανά για το 22-25. Με τον Αγραβάνη να ευστοχεί από τη γραμμή του τριπόντου, οι Πειραιώτες έκλεισαν το ημίχρονο κερδίζοντας με 22-28.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη δυσκολεύονταν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι κάτι που έκαναν για πρώτη φορά στο 27΄χάρις σε προσπάθειες των Γουίβερ-Πέτγουεϊ που μείωσαν σε 26-31. Με τον Βον να πετυχαίνει μόλις το δεύτερο τρίποντο της ομάδας του στο παιχνίδι, οι ''κιτρινόμαυροι'' έκλεισαν το δεκάλεπτο μειώνοντας τη διαφορά στους 5 (32-37).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και στο 32' με νέο τρίποντο του Βον αλλά και καλάθι του Τσαϊρέλη ισοφάρισε σε 37-37. Με το ''Παλέ'' να φλέγεται, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν χάρις σε καλάθι-φάουλ του Μπένσον και στο 33' προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα με 40-38.

Με δύο τρίποντα του Στρέλνιεκς, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά στο 35' το προβάδισμα με 42-44 και με τον Ρόμπερτς να ευστοχεί από τη γραμμή των 6.75 (44-47), ο Παναγιώτης Γιαννάκης κάλεσε τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό των ''ερυθρολεύκων''. Αυτό δεν κατέστη εφικτό καθώς με δύο νέα τρίποντα των Στρέλνιεκς και Μάντζαρη η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 9 (44-53).

Το τελικό σκορ της αναμέτρησης (49-56) διαμορφώθηκε χάρις σε βολές του Ρόμπερτς με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό μετά από πέντε χρόνια εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, ζευγάρι που θα αναμετρηθεί στον τελικό του θεσμού για πρώτη φορά μετά το 1980.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Νίκολα Μιλουτίνοβ που πέτυχαν αμφότεροι από 11 πόντους ενώ ο Σέρβος σέντερ κατέβασε παράλληλα 11 ριμπάουντ.

Αντίθετα από τους ηττημένους του Παναγιώτη Γιαννάκη ξεχώρισε ο Κουάμι Βον που τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 8-14, 22-28, 32-37, 49-56.

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης, Βον 15 (2), Τσαϊρέλης 3, Πουλιανίτης, Μούρτος, Αθηναίου 6 (1), Μόραντ, Βασιλόπουλος 4, Πέτγουεϊ 2, Γουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 6 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 6, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 4 (1), Μιλουτίνοβ 11, Στρέλνιεκς 11 (3), Πρίντεζης 3, Παπανικολάου 1, Μάντζαρης 5 (1), Ρόμπερτς 6 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 7 (1).

Ομαδικά στατιστικά

Άρης: 49 πόντοι, 18/66 σουτ (27%), 4/22 τρίποντα (18%), 9/14 βολές (64%), 34 ριμπάουντ (8-26), 10 ασίστ, 7 λά8η, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ

Ολυμπιακός: 56 πόντοι, 18/54 σουτ (33%), 7/22 τρίποντα (32%), 13/23 βολές (57%), 46 ριμπάουντ (12-34), 12 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.