Ενισχύεται ο χαρακτήρας «εξπρές» της λεωφορειακής γραμμής του Ο.Α.Σ.Θ. «ΚΤΕΛ – Αεροδρόμιο» μετά από απόφαση του Οργανισμού Συγκοινωνιακού Έργου Θεσσαλονίκης.
Σύμφωνα με τη σχετική απόφαση, η λεωφορειακή γραμμή Νο 78 μετονομάζεται σε Express X1 «ΚΤΕΛ – Αεροδρόμιο», ενώ τροποποιείται η διαδρομή της και ο αριθμός των στάσεων με γνώμονα την καλύτερη εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού.
Με την ενίσχυση των δρομολογίων, την τροποποίηση της διαδρομής βελτιώνεται η συχνότητα διέλευσης σε 20’ έως 25’ και αναβαθμίζεται σημαντικά η σύνδεση μεταξύ των ΚΤΕΛ «Μακεδονία» του Νέου Σιδηροδρομικού Σταθμού Θεσσαλονίκης και του Αεροδρομίου «Μακεδονία».
Οι αλλαγές θα ξεκινήσουν να εφαρμόζονται από την Τρίτη 01/05/2018.
Η διαδρομή
Διαδρομή μετάβασης: ΚΤΕΛ «Μακεδονία» - Μοναστηρίου – Εγνατία – 3ης Σεπτεμβρίου – Λεωφ. Μεγάλου Αλεξάνδρου – Γ. Παπανδρέου – Αδριανουπόλεως – Ελ. Βενιζέλου – Εθν. Αντίστασης – Λεωφ. Γεωργικής Σχολής – Ε.Ο. Θεσσαλονίκης – Μηχανιώνας – Οδός Αεροδρομίου Θεσσαλονίκης – Αεροδρόμιο «Μακεδονία».
Διαδρομή επιστροφής: Αεροδρόμιο «Μακεδονία» - Οδός Αεροδρομίου Θεσσαλονίκης - Ε.Ο. Θεσσαλονίκης – Μηχανιώνας - Λεωφ. Γεωργικής Σχολής - Εθν. Αντίστασης – Λεωφ. Βασ. Όλγας – Λεωφ. Βασ. Γεωργίου - 3ης Σεπτεμβρίου – Εγνατία – Μοναστηρίου (είσοδος στο Ν.Σ. Σταθμό) - ΚΤΕΛ «Μακεδονία».
Στάσεις
Η γραμμή Χ1, θα εξυπηρετεί 16 στάσεις στη μετάβαση και 15 στην επιστροφή.
Στάσεις Μετάβασης Χ1 | Στάσεις Επιστροφής Χ1 |
Τ.Σ. «ΚΤΕΛ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ» | ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΑΦΙΞΕΙΣ |
ΜΠΑΛΤΑ | ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ |
ΖΩΓΡΑΦΟΥ | ΑΓΟΡΑ |
ΚΟΛΟΜΒΟΥ | ΚΡΙΚΕΛΑ |
ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ | 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ |
ΚΑΜΑΡΑ | ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ |
ΑΓ. ΦΩΤΕΙΝΗ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ | ΦΑΛΗΡΟ |
ΔΗΜΑΡΧΙΑΚΟ ΜΕΓΑΡΟ | ΔΗΜΑΡΧΙΑΚΟ ΜΕΓΑΡΟ |
ΦΑΛΗΡΟ | ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ |
ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ | ΚΑΜΑΡΑ |
ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ – 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ | ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ |
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ | ΚΟΛΟΜΒΟΥ |
ΚΡΙΚΕΛΑ | ΝΕΟΣ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ |
ΑΓΟΡΑ | ΜΠΑΛΤΑ |
ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ | Τ.Σ. ΚΤΕΛ |
ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ |
|
Σύμφωνα με την απόφαση στη γραμμή Χ1 θα δρομολογούνται για όλη τη χειμερινή περίοδο (Σεπτέμβριο έως και Ιούνιο) πέντε λεωφορεία (ένα επιπλέον σε σχέση με την υφιστάμενη εξυπηρέτηση) και 39 δρομολόγια (επτά επιπλέον σε σχέση με την υφιστάμενη εξυπηρέτηση). Το πρώτο δρομολόγιο από ΚΤΕΛ Μακεδονία θα ξεκινά στις 05:15 και το τελευταίο στις 21:45.
Μετά το τελευταίο δρομολόγιο της Χ1 θα υπάρχει εξυπηρέτηση του Αεροδρομίου Μακεδονία από τη νυχτερινή γραμμή Ν1 με 15 δρομολόγια έως την πρωινή έναρξη της γραμμής Χ1. Όλα τα δρομολόγια της γραμμής Χ1 στην κατεύθυνση επιστροφής προς ΚΤΕΛ Μακεδονία θα εισέρχονται στο Ν.Σ. Σταθμό.
Ενισχύονται τα νυχτερινά δρομολόγια
Επίσης με απόφαση του του Οργανισμού Συγκοινωνιακού Έργου Θεσσαλονίκης ιδρύεται η νέα νυχτερινή γραμμή Ν1 «ΚΤΕΛ – Αεροδρόμιο» στη θέση της υφιστάμενης λεωφορειακής γραμμής 78Ν.
Η γραμμή Ν1 θα εξυπηρετείται για όλη τη χειμερινή περίοδο και θερινή περίοδο από πέντε (5) λεωφορεία (ένα επιπλέον σε σχέση με την υφιστάμενη εξυπηρέτηση) και 15 δρομολόγια μετάβασης και επιστροφής. Το πρώτο δρομολόγιο από ΚΤΕΛ Μακεδονία θα ξεκινά στις 22:00 και το τελευταίο στις 04:45. Μετά το τελευταίο δρομολόγιο της Ν1 θα ξεκινά τη λειτουργία της η νέα γραμμή εξυπηρέτησης του αεροδρομίου Μακεδονία Χ1.
Η διαδρομή
Διαδρομή μετάβασης: ΚΤΕΛ «Μακεδονία» - Μοναστηρίου – Αγίων Πάντων – Σελίτσης – Μοναστηρίου - Εγνατία – Λεωφ. Καραμανλή – Βούλγαρη – Μοσχονησίων – Λεωφ. Βασ. Όλγας – Νέα Οδός – Γ. Παπανδρέου – Αδριανουπόλεως – Ελ. Βενιζέλου – Εθν. Αντίστασης – Λεωφ. Γεωργικής Σχολής – Ε.Ο. Θεσσαλονίκης Μηχανιώνας – Οδός Αεροδρομίου Θεσσαλονίκης – Αεροδρόμιο «Μακεδονία».
Διαδρομή επιστροφής: Αεροδρόμιο «Μακεδονία» - Οδός Αεροδρομίου Θεσσαλονίκης - Ε.Ο. Θεσσαλονίκης Μηχανιώνας - Λεωφ. Γεωργικής Σχολής - Εθν. Αντίστασης – Λεωφ. Βασ. Όλγας – Λεωφ. Βασ. Γεωργίου - 3ης Σεπτεμβρίου – Εγνατία – Μοναστηρίου – Σελίτσης – Μοναστηρίου – Λεωφ. Δενδροποτάμου - ΚΤΕΛ «Μακεδονία».
Οι στάσεις
Οι στάσεις της γραμμής Ν1 (44 κατά τη μετάβαση και 45 κατά την επιστροφή) είναι οι εξής :
Στάσεις Μετάβασης Ν1 | Στάσεις Επιστροφής Ν1 |
Τ.Σ. «ΚΤΕΛ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ» | ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΑΦΙΞΕΙΣ |
ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ | ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ |
ΟΡΥΖΟΜΥΛΟΙ | ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ |
ΒΟΣΠΟΡΟΣ | ΠΟΛΥΦΩΤΑ |
ΜΠΑΛΤΑ | ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ |
ΚΩΛΕΤΤΗ | ΙΚΕΑ |
ΑΓΙΩΝ ΠΑΝΤΩΝ | ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ |
ΝΕΟΣ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ | ΒΙΑΜΥΛ |
ΖΩΓΡΑΦΟΥ | ΚΑΛΑΜΑΡΙ |
ΚΟΛΟΜΒΟΥ | ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΥΛΑΙΑΣ |
ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ | ΠΡΟΝΟΙΑ |
ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ | ΑΓΟΡΑ |
ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ | ΑΜΑΞΟΣΤΑΣΙΟ |
ΚΑΜΑΡΑ | ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ |
Α.Χ.Ε.Π.Α. | ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ |
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ | ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ |
424 ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ | ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ |
ΘΕΑΓΕΝΕΙΟ | ΚΡΙΚΕΛΑ |
ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ | ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ |
ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ | CASA BIANCA |
ΜΠΟΤΣΑΡΗ | 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ |
ΒΡΥΣΑΚΙ | ΓΕΩΡΓΙΟΥ |
25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ | ΑΝΑΛΗΨΗ |
ΒΟΥΛΓΑΡΗ | ΜΠΟΤΣΑΡΗ |
ΑΓΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ | ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ |
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ | ΣΧΟΛΗ ΤΥΦΛΩΝ |
ΒΥΖΑΝΤΙΟ | ΦΑΛΗΡΟ |
ΑΙΓΑΙΟΥ | ΕΥΖΩΝΩΝ |
ΚΡΙΚΕΛΑ | ΔΗΜΑΡΧΙΑΚΟ ΜΕΓΑΡΟ |
ΑΓΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ | ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ |
ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ 2 | Α.Χ.Ε.Π.Α. |
ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΓΙΟΣ ΠΑΥΛΟΣ | ΚΑΜΑΡΑ |
ΑΓΟΡΑ | ΑΓΙΑΣ ΣΟΦΙΑΣ |
ΠΡΟΝΟΙΑ | ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ |
ΚΛΕΙΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΥΛΑΙΑΣ | ΑΝΤΙΓΟΝΙΔΩΝ |
ΚΑΛΑΜΑΡΙ | ΚΟΛΟΜΒΟΥ |
ΒΙΑΜΥΛ | ΖΩΓΡΑΦΟΥ |
ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ | ΝΕΟΣ ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ |
ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ | ΑΓΙΩΝ ΠΑΝΤΩΝ |
ΠΟΛΥΦΩΤΑ | ΜΠΑΛΤΑ |
ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ | ΒΟΣΠΟΡΟΣ |
ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ | ΜΗΧΑΝΟΥΡΓΕΙΟ Ο.Σ.Ε. |
ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΑΝΑΧΩΡΗΣΕΙΣ | ΟΡΥΖΟΜΥΛΟΙ |
ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΑΦΙΞΕΙΣ | ΓΕΦΥΡΑ |
| Τ.Σ. ΚΤΕΛ Α’ |
Εν τω μεταξύ, με στόχο τη βελτίωση της αξιοπιστίας των δρομολογίων ο Οργανισμός Συγκοινωνιακού Έργου Θεσσαλονίκης αποφάσισε την τροποποίηση των λεωφορειακών γραμμών 23 και 22.
Συγκεκριμένα αποφασίστηκε η τροποποίηση της διαδρομής της λεωφορειακής γραμμής Νο 23 «Ν.Σ. Σταθμός – Συκιές» ως εξής:
1. Η διαδρομή στην κατεύθυνση προς τις Συκιές τροποποιείται ως εξής:
….(υφιστάμενη διαδρομή) – Ακροπόλεως – δεξιά Επταπυργίου – (υφιστάμενη διαδρομή)…..
2. Το τμήμα διαδρομής επί της οδού Επταπυργίου από την οδό Ακροπόλεως έως την οδό Παλαμηδίου (σημείο εκτέλεσης ελιγμού αναστροφής) καταργείται.
3. Η υφιστάμενη στάση «ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ» (Β-05/066) δεν συμπεριλαμβάνεται στην εξυπηρέτηση της γραμμής.
4. Οι στάσεις «ΑΚΡΟΠΟΛΗ» (Β-06/056 και Β-06/057) και «ΜΟΝΗ ΒΛΑΤΑΔΩΝ» (Β-06/055) επί της οδού Επταπυργίου καταργούνται.
Η διαδρομή της λεωφορειακής γραμμής Νο 22 «Άνω-Πόλη» τροποποιείται ως εξής:
1. (Υφιστάμενη διαδρομή) – Δημητρίου Πολιορκητού – Συρακουσών – δεξιά Δωδώνης – δεξιά Αργοναυτών – αριστερά Επταπυργίου – αριστερά Παλαμηδίου – δεξιά Δημητρίου Πολιορκητού – (υφιστάμενη διαδρομή)….
2. Η υφιστάμενη στάση «ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ» (Β-05/066) συμπεριλαμβάνεται στην εξυπηρέτηση της γραμμής 22.
Η εφαρμογή των αλλαγών θα ξεκινήσει από την Τρίτη 01-05-2018.