Έφερε...ισοπαλία ο Άρης με Βιλερμπάν, πάει για την πρόκριση στη Γαλλία

Ισόπαλοι με 67-67 αναδείχθηκαν Άρης και Βιλερμπάν για τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στο πλαίσιο της φάσης των ''16'' του Basketball Champions League.

Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν την απόδοσή τους στην τρίτη περίοδο όπου και με σερί 11-2 βρέθηκαν να προηγούνται με 9 (48-39) αλλά οι πρωταθλητές Γαλλίας επέστρεψαν στην αναμέτρηση και πέρασαν μπροστά στο σκορ στην τέταρτη περίοδο.

Ο Τσαϊρέλης πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά τον Άρη, η Βιλερμπάν ισοφάρισε και στο τέλος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη όταν ο Χοτζ αστόχησε σε τρίποντο.

Πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό αγώνα που θα διεξαχθεί την Τρίτη 7 Νοεμβρίου και ώρα 21:30 στο «Astroballe».

Πρωταγωνιστές για το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν οι Βασίλης Καββαδάς και Μιχάλης Τσαϊρέλης που πέτυχαν αμφότεροι από 14 πόντους.

Αντίθετα για τη γαλλική ομάδα του Τζέι Ντι Τζάκσον διακριθέντας ήταν οι Αντριάν Ούτερ και ΝτεΜάρκους Νέλσον που τελείωσαν την αναμέτρηση με 14 (12 ριμπάουντ) και 12 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37, 36, 54-49, 67-67.

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 6, Ξανθόπουλος 3 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 14, Τζένκινς 11 (1), Κάμινγκς 9, Ζάρας 6 (1), Μούρτος 4, Σίμτσακ, Γκόρντον, Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 14.

Βιλερμπάν (Τζάκσον): Ντράγκοβιτς 10 (1), Μίτσαμ 4, Ούτερ 14, Λανγκ 7, Σι 9 (2), Νουά 3, Χοτζ 5, Ντιαβαρά, Νέλσον 12, Γουάτκινς 5.