Δραματικό φινάλε στο ντέρμπι,άλωσε το Παλέ (65-66) με Ζάρα ο ΠΑΟΚ(vid)

Με τον Θοδωρή Ζάρα να πετυχαίνει δύο μεγάλα τρίποντα, ο Δικέφαλος πήρε τεράστιο διπλό βάζοντας τον Αυτοκράτορα σε τεράστιους μπελάδες για την παραμονή

Σπουδαία νίκη με 65-66 στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης πέτυχε ο ΠΑΟΚ εναντίον του Άρη αλώνοντας το Αλεξάνδρειο για το εξ αναβολής παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο Δικέφαλος βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με 30 βαθμούς και ρεκόρ 11-8 ενώ αντίθετα ο Αυτοκράτορας βρίσκεται στη 12η θέση με 25 βαθμούς και ρεκόρ 6-13, ισόβαθμος με τον Κόροιβο Αμαλιάδας που υπερτερεί στη μεταξύ τους ισοβαθμία λόγω της νίκης που έκαναν οι Ηλείοι στο Παλέ.

Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι προηγούμενος με 5-0 όμως ο ΠΑΟΚ με αντεπίθεση διαρκείας και τρίποντο του Τζόουνς βρέθηκε να προηγείται στο 7΄με 7-8 και έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 13-21.

Ο Αυτοκράτορας κατάφερε να ρίξει τη διαφορά χάρις σε 5 σερί πόντους (2 βολές Αθηναίου - γκολ φάουλ Μπελ) στο 14΄μειώνοντας σε 24-28 και με καλάθι του Τσαϊρέλη στο 18' σε 32-34. Το ημίχρονο έκλεισε με καλάθι του Μάρας στο 20' που ροκάνισε τη διαφορά διαμορφώνοντας το 36-37. Πρωταγωνιστές στο πρώτο ημίχρονο για το συγκρότημα του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν οι Γιάννης Αθηναίου και Μιχάλης Τσαϊρέλης με 9 και 8 πόντους αντίστοιχα ενώ για αυτό του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεχώρισε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 9 πόντους και ο Λάκι Τζόουνς με 5 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Με τον Χαραλαμπόπουλο να επιστρέφει ζεστός στο τρίτο δεκάλεπτο πετυχαίνοντας 6 πόντους, ο Δικέφαλος προηγήθηκε στο 23΄με 41-45. Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ έπειτα από αρκετή ώρα και συγκεκριμένα στο 28΄όταν ο Τσαϊρέλης έκανε το 48-47 ενώ η περίοδος έκλεισε χάρις σε λέι απ του Μπελ που έκανε το 52-50.

Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στο ντέρμπι με τον Άρη να ξεφεύγει με +5 χάρις σε καλάθι του Τσαϊρέλη στο 36΄που έκανε το 60-55 ενώ το καλάθι του Μούρτου ένα λεπτό αργότερα ανάγκασε τον Παπαθεοδώρου να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 38΄σε 64-60 με τρίποντο του Γκος δίνοντας συνέχεια στο θρίλερ με 1.5 λεπτό να απομένει για τη λήξη του μεγάλου αγώνα της Θεσσαλονίκης ενώ το τρίποντο του Ζάρα στο 39΄μείωσε σε απόσταση αναπνοής για το 64-63. Με τον Θεσσαλονικιό γκαρντ να σκοράρει ξανά από τη γραμμή του τριπόντου με 4,2 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι ασπρόμαυροι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 65-66 κατακτώντας το μεγάλο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 36-37, 52-50, 65-66.

Άρης (Γιαννάκης): Μάρας 2, Μποχωρίδης 5, Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 16 (1), Μούρτος 3 (7 ριμπάουντ), Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης 1, Αθηναίου 18 (3), Ντουβιέ 3 (1), Μπελ 12.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 3 (1), Κατσίβελης 3 (1), Τζάκσον, Γκος 12 (2), Τζόουνς 7 (1), Πέτεγουεϊ 2, Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 5, Τσόχλας, Μαργαρίτης 6, Ζάρας 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 16 (2).

Στατιστκά Άρη: 14/33 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 19/29 βολές, 38 ριμπάουντ (22+16), 10 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα.

Στατιστικά ΠΑΟΚ: 16/24 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 10/17 βολές, 26 ριμπάουντ (18+8), 15 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 τάπα.