Γλύτωσε στις καθυστερήσεις η Μίλαν, νίκη-ανάσα για Παλέρμο

Με τον Μενέζ να σκοράρει στις καθυστερήσεις από την άσπρη βούλα του πέναλτι η Μίλαν αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με τη Φροζινόνε.

Μία νίκη-ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού σημείωσε η Παλέρμο κόντρα στη Σαμπντόρια (2-0).

Χάρη στα γκολ των Ερνάνες και Τζάτζα η Γιουβέντους επικράτησε στο Τορίνο με 2-0 της Κάρπι, πανηγυρίζοντας παράλληλα τον 34ο τίτλο της.

Τη συντριβή γνώρισε στην έδρα της η Ουντινέζε από την Τορίνο. Οι «φριουλιάνοι» γνώρισαν την ήττα με 5-1, στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Κιέβο με τη Φιορεντίνα στην έδρα της πρώτης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Μ. Σάββατο 30/4

Ουντινέζε-Τορίνο 1-5
(47' Φελίπε - 12' Γιάνσον, 45' Άκουα, 50', 83' Μαρτίνεθ, 56' Μπελότι)

Κιέβο-Φιορεντίνα 0-0

Κυριακή του Πάσχα 1/5

Γιουβέντους-Κάπρι 2-0
(42’ Ερνάνες, 80’ Τζάτζα)

Έμπολι - Μπολόνια 0-0

Μίλαν - Φροζινόνε 3-3 (50’ Μπάκα, 74’ Αντονέλι, 90’ πέν. Μενέζ – 2’ Παγκανίνι, 44’ Κραγκλ, Ντιονίζι)

Σασουόλο - Βερόνα 1-0 (58' Πελεγκρίνι)

Παλέρμο - Σαμπντόρια 2-0 (19’ Βάσκεζ, 85’ αυτ. Κρίστιτς)

Λάτσιο-Ίντερ (21:45)