Αυτοκρατορικός Άρης, γύρισε από το -19 και ταπείνωσε τον Παναθηναϊκό (video)

Οι κιτρινόμαυροι ταπείνωσαν τον Παναθηναϊκό και πήραν μία αυτοκρατορική νίκη - Εκπληκτικοί οι Χάνλαν και Νετζήπογλου για τον Άρη

Ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο «Nick Galis Hall», ο εκπληκτικός Άρης πανηγύρισε μεγάλη νίκη επί του πρωταθλητή Παναθηναϊκού με 81–71, αρχίζοντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στη φετινή Basket League.

Mε κορυφαίο τον Χάνλαν που είχε 5/6 βολές, 9/11 δίποντα και 4/8 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο οι κιτρινόμαυροι πέτυχαν αυτή τη σπουδαία νίκη. Με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ ο Όμηρος Νετζήπογλου ήταν άξιος συμπαραστάτης του Καναδού γκαρντ για τους κιτρινόμαυρους. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός που μετά την εκτός έδρας ήττα από τη Μονακό στην πρεμιέρα της Euroleague, ηττήθηκε και στην 1η αγωνιστική της Basket League, είδε τους Κέντρικ Πέρι και Οκάρο Ουάιτ να σημειώνουν από 12 πόντους. Από 10 πρόσθεσαν οι Νέντοβιτς και Σαντ-Ροος.

Οι πράσινοι είχαν προηγηθεί με 24-43 στο ημίχρονο, αλλά στην 3η περίοδο δέχτηκαν επιμέρους σκορ 31-14, χωρίς να μπορούν να ανασυγκροτηθούν στο 4ο δεκάλεπτο.

Ο Άρης προηγήθηκε με 13-7, με 6 γρήγορους πόντους του Ολιβιέ Χάνλαν, αλλά εν συνεχεία είδε τον Παναθηναϊκό να απαντά με επιμέρους σκορ 13-2 από την τριάδα των Σαντ-Ροος, Ουάιτ και Μέικον, για το 15-20 υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη, με τη λήξη της 1ης περιόδου. Οι «πράσινοι» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στη 2η περίοδο, διάστημα στο οποίο δέχτηκαν μόλις 9 πόντους από την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Με τον Παπαγιάννη να... σκεπάζει τις μπασκέτες και τους Νέντοβιτς, Σαντ-Ροος και Ουάιτ να ευστοχούν σε σερί τριπόντων, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +13, 21-34. Εν συνεχεία, ο Παναθηναϊκός πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι, οι Παπαγιάννης και Ουάιτ έβρισκαν διαδρόμους κάνοντας εντυπωσιακά καρφώματα και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +19, 24-43, στο ημίχρονο.

Κι εκεί που όλα έδειχναν πως ο νταμπλούχος Ελλάδας και νικητής του Super Cup για το 2021 θα είχε ένα εύκολο απόγευμα, ο Άρης, με ηγέτη τον Ολιβιέ Χάνλαν, φώναξε «παρών». Ο τεχνικός του Άρη, Γιάννης Καστρίτης, είδε τον Χάνλαν να φτάνει τους 26 πόντους μέχρι το 30ο λεπτό και την ομάδα του να επιδίδεται σε σερί 31-14 μέχρι το 30ο λεπτό! Ο Άντονι Κάουαν μοίραζε ασίστ (5) και ο Χάνλαν ευστοχούσε σε τρίποντα. Στον αντίποδα, ο Ουάιτ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει επιθετικά ο Παναθηναϊκός, με 12 πόντους μέχρι την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου. Πριν το... καταλάβουν οι παίκτες του Πρίφτη, ο Άρης είχε μειώσει στον πόντο (55-56 με λέι απ του Ουίλιαμς). Κι όταν ο Σαντ-Ροος ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές, μετά το φάουλ του Ουίλιαμς, ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειξε 55-57.

Το ματς έγινε... ντέρμπι στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Νετζηπόγλου να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους, 64-62, 5:33΄΄ πριν το φινάλε. Χάνλαν και Ουίλιαμς οδήγησαν στο +8 τον Άρη, 74-66, με εναπομείναντα χρόνο 1:43΄΄. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε λύσεις, έκανε λάθη (13 στο σύνολο) και προβλημάτισε με την εικόνα του στην έναρξη της σεζόν, για να ηττηθεί με 81-71.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετός κόσμος βρέθηκε στο Αλεξάνδρειο, που είχε ξανά την αύρα του, αυτή την όμορφη μπασκετική ατμόσφαιρα που έλειψε τα τελευταία σχεδόν δύο χρόνια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Δαρλαμήτσος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-43, 55-57, 81-71

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 3 (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νετζήπογλου 13 (6/7 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Χάνλαν 35 (9/11 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 7, Τζούστον 12 (6/7 δίποντα), Φίνκε 2, Πουλιανίτης, Λόκετ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 12 (1/7 τρίποντα, 1 ασίστ, 2 λάθη), Παπαπέτρου 8 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Φλόιντ, Νέντοβιτς 10 (2/3 δίποντα, 2/10 τρίποντα), Μέικον 9, Παπαγιάννης 8 (4/4 δίποντα), Μποχωρίδης 2, Καββαδάς, Κασελάκης, Σαντ-Ρος 10 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 26/40 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 14/19 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/22 δίποντα, 9/36 τρίποντα, 14/22 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική ο Άρης θα παίξει στη Νίκαια με τον Ιωνικό, ενώ ο Παναθηναϊκός θα έχει ρεπό.