Άγγιξε την 50άρα ο Αντετοκούνμπο, αλλά έχασαν οι Μπακς (vids)

Ο Greek Freak άγγιξε την 50αρα κόντρα στους Μάβερικς, αλλά το -χωρίς Ντόντσιτς- Ντάλας πήρε τελικά τη νίκη με 120-116 και σταμάτησε το σερί των Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κόντεψε να νικήσει μόνος του τους Μάβερικς. Τελικά αποδείχθηκε ότι οι πολλοί πάντα θα νικούν τον ένα, ακόμα και αν αυτός είναι διαστημικός. Οι -χωρίς Λούκα Ντόντσιτς (υπέστη διάστρεμμα)- Μάβερικς ήταν τρομεροί στο Μιλγουόκι και παίζοντας όμορφο μπάσκετ πήραν τη νίκη με 120-116, σπάζοντας το σερί των 18 νικών των "Ελαφιών".

Ο Γιάννης έκανε ό,τι μπορούσε για να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του, πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας του, αφού σταμάτησε στους 48 πόντους με 18/31 σουτ (1/6 τρίποντα), 11/16 βολές, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο. Ήταν όμως απελπιστικά μόνος, με το Ντάλας να πανηγυρίζει στο τέλος τη νίκη.

Οι Μάβερικς πατούσαν από την αρχή καλύτερα στο παρκέ, ξεφεύγοντας με 22-36 στην πρώτη περίοδο και 26-42 στην δεύτερη, πριν το Μιλγουόκι μειώσει σε 56-59 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ενώ όμως πιθανόν ο κόσμος να περίμενε την αντεπίθεση του Μιλγουόκι, οι Μάβερικς έδειξαν χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας σταθερά το προβάδισμα, φτάνοντας στην τέταρτη περίοδο να προηγούνται ακόμα και με 15 πόντους (93-108 και 95-110), φτάνοντας σε μία δίκαιη νίκη.

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 26 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Σεθ Κάρι με 26 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ να προσθέτει 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Κάιλ Κόρβερ με 17 πόντους ήταν ένας από τους λίγους παίκτες του Μιλγουόκι που στάθηκε στο ύψος των προσδοκιών, με τον Έρσαν Ιλιασόβα να προσθέτει 11 πόντους, σε μία βραδιά που ο Κρις Μίντλετον έμεινε στους 9 πόντους με 4/12 σουτ και ο Μπρουκ Λόπεζ στους 3 πόντους με 1/8 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-36, 56-59, 76-86, 116-120

Μιλγουόκι Μπακς: Άντετοκούνμπο 48 (18/31 σουτ, 1 τρίποντο, 11/16 βολές, 14 ριμπάουντ), Μίντλετον 9 (4/12 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μ. Λόπεζ 3 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μάθιους 6 (2), ΝτιΒιντσέντζο 5 (10 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ιλιασόβα 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ, Μπράουν 2, Κόναγκτον 5 (1), Κόρβερ 17 (5)

Ντάλας Μάβερικς: Πάουελ 4 (8 ριμπάουντ), Πορζίνγκις 26 (4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Φίνεϊ-Σμιθ 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπράνσον 13 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Χάρνταγουεϊ 6 (1/20 σουτ), Κλέμπερ 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζάκσον 7 (1), Μαριάνοβιτς, Ράιτ 13 (1), Λι, Κάρι 26 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ).