Σάββατο 17 Αυγούστου 2019
x

ΑΝΤΑΡΣΙΑ: ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΓΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Οι πρώτοι 22 υποψήφιοι της «Ανταρσία στην Κ. Μακεδονία-Αντικαπιταλιστική Αριστερά» στην Περιφερειακή Ενότητα Θεσσαλονίκης.

Τις πρώτες 22 υποψηφιότητες για την περιφερειακή ενότητα Θεσσαλονίκης ανακοίνωσε σήμερα η Ανταρσία στην Κ. Μακεδονία-Αντικαπιταλιστική Αριστερά.

Όπως αναφέρει η παράταξη, «αγωνιστές και αγωνίστριες από το εργατικό κίνημα, τη μαχόμενη νεολαία και τους κοινωνικούς αγώνες της πόλης πλαισιώνουν το ψηφοδέλτιο της Ανταρσία στην Κ. Μακεδονία».

Και προσθέτει: «Η συμμετοχή στο ψηφοδέλτιο εκφράζει τη συσπείρωση για να βγει πιο δυνατή η αριστερά της ανατροπής της αντιλαϊκής πολιτικής και των μνημονίων κυβέρνησης-Τζιτζικώστα-ΕΕ, της σύγκρουσης με τον ιμπεριαλισμό, τον πόλεμο, τον εθνικισμό, το ρατσισμό».

Αναλυτικά οι υποψήφιοι:

1.    Αλεμίδου Θώμη, εκπαιδευτικός, μέλος των Παρεμβάσεων ΔΕ

2.    Βογιατζής Πέτρος, Εκπρόσωπος των εργαζομένων  στο Διοικητικό Συμβούλιο του ΕΦΚΑ, οργανωτικός γραμματέας του Πανελληνίου Συλλόγου εργαζομένων ΟΑΕΕ και μέλος της ΠΟΠΟΚΠ.

3.    Βουρτσάκη Βάνα, πρόεδρος του Γ' Συλλόγου ΠΕ, σκηνοθέτης

4.    Δώδου Λήδα, αδιόριστη εκπαιδευτικός, μέλος του Δικτύου Ανέργων και Επισφαλώς Εργαζομένων

5.    Ζαγανίδης Χρήστος, εκπαιδευτικός, μέλος του ΔΣ της ΟΛΜΕ

6.    Καλογριάς Μένιος, μέλος του ΔΣ του Σωματείου Εργαζομένων στο Νοσοκομείο «Άγ. Παύλος», μέλος του ΓΣ της ΕΔΟΘ/ΝΤ ΑΔΕΔΥ Θεσσαλονίκης

7.    Καπέτης Δημήτρης, εκπαιδευτικός, μέλος των Παρεμβάσεων ΔΕ, ιδρυτικό   μέλος του σχολείου μεταναστών  «Οδυσσέας»

8.    Κατσιάβαλος Κωνσταντίνος, Δρ., μηχανικός μεταλλείων, συνταξιούχος, κομμουνιστής ανένταχτος.

9.    Κατσιμένη Άννα- Μαρία, δικηγόρος μέλος της Εναλλακτικής Πρωτοβουλίας Δικηγόρων

10. Κηπουρός Γιάννης, εργαζόμενος στο Δήμο Κορδελιού- Ευόσμου

11. Kοτίνης Χρήστος, πρόεδρος του Β' Συλλόγου Εκπαιδευτικών ΠΕ Θεσσαλονίκης

12. Λαθήρα Γιάννα, εκπαιδευτικός, μέλος του ΔΣ της Γ' ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης

13. Μανένη Ευαγγελία, φοιτήτρια

14. Ναθαναηλίδης Γιάννης, εργαζόμενος στον επισιτισμό, μέλος της Αγωνιστικής Εργατικής Συσπείρωσης "ΛΑΝΤΖΑ", εκλεγμένος στο ΔΣ του ΣΕΤΕΠΕ και στην ΠΟΕΕΤ ΥΤΕ

15. Ξοπλίδης Παναγιώτης, γραμματέας του Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Ν. Θεσσαλονίκης

16. Πάλλας Άρης, εμποροϋπάλληλος μέλος του "ΕΜΠΑΡΓΚΟ", Αγωνιστικής Εργατικής Συσπείρωσης στο Εμπόριο που παρεμβαίνει στο Σωματείο Εμποροϋπαλλήλων.                                                                                 

17. Παυλίδης Παύλος, επαγγελματίας, μέλος του Συντονισμού Συλλογικοτήτων Θεσσαλονίκης ενάντια στους Πλειστηριασμούς

18. Κατσίμπα-Ρηγοπούλου Δάφνη, γιατρός, πρόεδρος Ένωσης Νοσοκομειακών Ιατρών Θεσσαλονίκης (ΕΝΙΘ)

19. Στάγκος Κώστας, γενικός γραμματέας του Σωματείου Συνταξιούχων "Η συσπείρωση"

20. Στεφανίδου Σοφία, εκπαιδευτικός, μέλος του ΔΣ της Ε' ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης και της ΕΕ της ΕΔΟΘ/ΝΤ ΑΔΕΔΥ Θεσσαλονίκης

21. Τάκη Βούλα, συνταξιούχος εκπαιδευτικός, μέλος του Χώρου Αλληλεγγύης Γυναικών

22. Τζαμαδάνης Γιώργος, επίτιμος δικηγόρος, μέλος της Εναλλακτικής Πρωτοβουλίας Δικηγόρων Θεσσαλονίκης, ποιητής

 




A+
A-







ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ