Από το +17 στο... χαρακίρι ο Άρης κόντρα στον Κολοσσό (video)

Ο Άρης είχε απουσίες όπως και ο Κολοσσός Ρόδου. Ο Άρης ήθελε την νίκη όπως και ο Κολοσσός. Ο Άρης είχε ψυχή για 20 λεπτά, ο Κολοσσός για 40

Ο Άρης προηγήθηκε με 17 πόντους κόντρα στον Κολοσσό, μέσα στο Αλεξάνδρειο, αλλά σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του… έφυγαν από το Nick Galis Hall και γνώρισαν την ήττα από τον ψυχωμένο Κολοσσό με 75-81, νίκη που κρατάει τους Ροδίτες ζωντανούς στην υπόθεση παραμονή στην Α1.

Στην πρώτη περίοδο ο Άρης θέλησε από νωρίς να πάρει διαφορά… ασφαλείας και το κατέφερε όταν και προηγήθηκε με 10-3 αλλά και με 15-6 στο έκτο λεπτό. Αλλά οι παίκτες του Καστρίτη χαλάρωσαν αμυντικά και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Κολοσσός Ρόδου ο οποίος με ένα επιμέρους 11-4, μείωσε σε 19-17.

Ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 19-19 και έδειξε να βάζει… δύσκολα στον Άρη. Αλλά ο Ραμόν Χάρις είχε άλλη άποψη και «τιμώρησε» την πρώην ομάδα του, μιας και είχε 3/3 τρίποντα σε ένα διάστημα όπου ο Άρης έκανε ένα σερί 11-0 για να προηγηθεί με 40-25 στο 18ο λεπτό και να κρατήσει την διαφορά πάνω από τους δέκα (43-32) στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο Άρης είχε τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, μάλιστα κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά η οποία έφτασε στους 17 πόντους (51-34) στο 26ο λεπτό. Ο Κολοσσός δεν ήταν διατεθειμένος να τα… παρατήσει και με Τσούπκοβιτς και Ντεμπς, ξεκίνησε την αντεπίθεση του και μείωσε σε 62-57 στο 30ό λεπτό.

Οι «κίτρινοι» έδειχναν να τα έχουν χαμένα στο τέταρτο δεκάλεπτο, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν πάρει αυτοπεποίθηση. Έτσι συνέχισαν να σκοράρουν σχεδόν… από παντού και κατάφεραν να προηγηθούν με 70-72 στο 35΄και 30΄΄. Η αντίδραση του Άρη δεν ήρθε ποτέ και ο Κολοσσός έφτασε στη μεγάλη νίκη με 75-81.

Αποδοκιμασίες

Η νέα ήττα έφερε απογοήτευση στους φίλους των «κιτρινόμαυρων» που βρέθηκαν στο «Nick Galis Hall», ξεσπώντας μετά το τελικό σφύριγμα σε αποδοκιμασίες για την απρόσμενη εντός έδρας ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 43-32, 62-57, 75-81

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 6 (2), Τολιόπουλος 15 (3), ΜακΓκί 8, Μπελ 11 (3), Χάρις 14 (4), Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 1, Τζόους 11 (2), Νταλό 3 (1), Κάιζερ 6,

Κολοσσός (Κουφός): Γεωργαλλής, Δημάκος,, Ντιγκς, Μπράουνινγκ 14 (2), Πίνκστον 10 (1), Τσούπκοβιτς 22 (6), Παπαδάκης 6 (1), Λι 11 (3), Ντεμπς 18 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/33 δίποντα, 15/37 τρίποντα, 2/7 βολές, 22-11 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού H Hotels: 15/27 δίποντα, 14/29 τρίποντα, 9/12 βολές, 30-6 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 16 λάθη.