Ασπρόμαυρο το ντέρμπι στο Παλέ - Βλέπει τετράδα ο ΠΑΟΚ

Αυτή ήταν η 13η νίκη για τους παίχτες του Παπαθεοδώρου με τον Δικέφαλο να βλέπει πιο κοντά την τετράδα στην κανονική περίοδο.
Παίζοντας πολυ καλό μπάσκετ κατα διαστήματα και έχοντας σε καλή μέρα τους Κόνιαρη, Τέπιτς, Γκος και Χρυσικόπουλο ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από το Nick Galis Hall στο ντέρμπι με τον Άρη με 58-62.

Όσον αφορά τα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ ήταν μονίμως μπροστά στο παιχνίδι ενώ καθοριστική ήταν η 3η περίοδος όπου με σερί 12-0 οι ασπρόμαυροι πήραν μεγάλη διαφορά.

Οι Κίτρινοι πάλεψαν για την ανατροπή με τον Μποχωρίδη και τον Τολιόπουλο, τα τρίποντα των οποίων ροκάνισαν τη διαφορά.

Οι παίκτες του Άρη κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στο καλάθι εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του ΠΑΟΚ σε σουτ και βολές, όμως το λάθος του Μποχωρίδη 7” πριν το τέλος έδωσε την ευκαιρία στον Χάτσερ να δώσει διαφορά τεσσάρων πόντων που ήταν και η τελική.

Tα δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62.

Άρης (Καστρίτης): Τζόουνς 9, Κάιζερ 4, Τολιόπουλος 13 (4), Μποχωρίδης 12 (1), Φλιώνης, Μπελ, Νταλό 5 (1), Χρηστίδης 2, ΜακΓκί 6, Χάρις 5 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζέφερσον 4, Χρυσικόπουλος 7, Σχίζας, Κόνιαρης 8 (1), Τέπιτς 9 (1), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 5 (1), Χάτσερ 11 (2), Γκάρετ 2, Γκος 8 (1).