Basket League: Υπέταξε έυκολα το Μεσολόγγι ο Άρης με 77 - 48

Σπουδαία νίκη του Άρη επί του Μεσολογγίου που θα υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία μαζί του στο τέλος της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League.

Την τέταρτη νίκη του σε 12 αγώνες πήρε ο Άρης σήμερα καθώς διέλυσε το Μεσολόγγι (77-48) που με τη σειρά του έπεσε στο 3-9 και μετά από τις τρεις νίκες στο ξεκίνημα της Stoiximan Basket League μετράει εννέα σερί ήττες.

Με τον Γιάννη Κουζέλογλου να γράφει double-double και να συνεχίζει τις πληθωρικές εμφανίσεις, με τον Κουίντον Ντεκόζι να μπαίνει δυνατά στο ματς και τον πάγκο (Μιλόσεβιτς, Λιτλ, Ντραγκίσεβιτς, Σταμάτης, Φλιώνης, Σλαφτσάκης) να προσφέρει σημαντική βοήθεια, οι κιτρινόμαυροι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα και έφτασαν με άνεση στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ντίνος Καλαμπάκος, από την άλλη, δεν θα θέλει να κρατήσει κάτι από αυτό το ματς πέρα από το πείσμα του Τόντρικ Γκότσερ. Το Μεσολόγγι είχε συνολικά κακή εικόνα και αν συνεχίζει σε αυτά τα επίπεδα, τότε θα έχει πολύ δύσκολο έργο στη συνέχεια του πρωταθλήματος καθώς οι συνεχείς αλλαγές στο ρόστερ έχουν διαλύσει τη συνοχή και τη χημεία του.

Αφεντικό από νωρίς ήταν ο Άρης κι ας μην εντυπωσίασε. Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν με 13-9 χάρη σε οκτώ πόντους του Ντεκόζι, πήγαν στο +8 (19-11) με τον Κουζέλογλου να έχει δέκα πόντους και πέντε ασίστ, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 19-13 και παρά το γεγονός ότι μετρούσαν 3/11 τρίποντα, είχαν επτά ασίστ για ένα λάθος απέναντι στο 4/6 του Μεσολογγίου.

Ένα γρήγορο 6-0 των γηπεδούχων (25-13) τους βοήθησε να απομακρυνθούν, ο Λιτλ έγραψε με τρίποντο το 39-23 στο 16' κι ο Σταμάτης το 42-25 στο 17', οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν έτοιμοι να διεκδικήσουν τη νίκη και το 42-29 του ημιχρόνου έλεγε όλη την αλήθεια για το εικοσάλεπτο, με τον Άρη πάντως να μένει χωρίς σκορ για τρία λεπτά, να έχει 6/18 τρίποντα, αλλά και 13 ασίστ για έξι λάθη.

Με άλλο ένα ξέσπασμα και με επί μέρους 14-1 σε έξι λεπτά, ο Άρης μπήκε στο β' μέρος με ορμή, έγραψε το 56-30 και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Πήρε τη νίκη, πήρε τη διαφορά, θα υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία με το Μεσολόγγι και θα δει με περισσότερη αισιοδοξία τη συνέχεια της σεζόν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Ανδρικόπουλος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 42-29, 65-38, 77-48

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης):Σούλερ 2 (0/4 σουτ, 5 ασίστ), Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 14 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Τσάλμερς 7 (1/7 τρίποντα), Ντεκόζι 13 (3), Σταμάτης 12 (4/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης 5 (1), Φλιώνης 1 (-/5 σουτ), Μιλόσεβιτς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντραγκίτσεβιτς 6 (5 ριμπάουντ), Λιτλ 6 (2)

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 2 (4 ασίστ), Γκότσερ 13 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μοτσενίγος, Πουαριέ 11 (9 ριμπάουντ), Αμάρντι 10 (6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 9 (1), Χονδρογιάννης, Ναούμης 1, Χατζηνικόλας 2, Γράβας, Σταματογιάννης

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 11/27 δίποντα, 14/35 τρίποντα, 13/17 βολές, 44 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 10 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Μεσολογγίου: 14/32 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 8/18 βολές, 33 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 13η αγωνιστική ο Άρης θα παίξει στο Ιβανώφειο με τον Ηρακλή (30/1), ενώ το Μεσολόγγι θα αντιμετωπίσει στο Αγρίνιο τον Κολοσσό (30/1 στις 17:00).