Basketleague: Άνετη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Προμηθέα με 84 -65

Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες επιλογές και καλύτερα ποσοστά σε σχέση με τον Προμηθέα, φτάνοντας εν τέλει με άνεση στη νίκη για την εξ αναβολής αναμέτρηση.

Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στον Προμηθέα να πιστέψει πως μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι στην PAOK Sports Arena, με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να φτάνει στη νίκη (84-65) με χαρακτηριστική άνεση.

Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες επιλογές και καλύτερα ποσοστά σε σχέση με τον Προμηθέα, φτάνοντας εν τέλει με άνεση στη νίκη (84-65) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Ο Ζερμέιν Λαβ (21 πόντοι, 5 ασίστ) και ο Βασίλης Τολιόπουλος (12 πόντοι) ήταν αυτοί που έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα της αχαϊκής ομάδας, η οποία -λόγω των πολλών τραυματισμών- παρατάχθηκε με μόλις δέκα παίκτες στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/5 τρίποντα στο 5' της αναμέτρησης, γεγονός που τους επέτρεψε να πάρουν το προβάδισμα (11-14 στο 6'). Δεν το κράτησαν όμως για πολύ αφού οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά συνεπείς στο δίποντο (7/8 στην πρώτη περίοδο), γεγονός που τους βοήθησε να φτάσουν στο +4 (21-17) στο 10ο λεπτό. Όσο περνούσε η ώρα, ήταν εμφανές πως οι περισσότερες επιλογές του ΠΑΟΚ από τον πάγκο θα έκαναν τη διαφορά. Όπως κι έγινε, με τον Άρη Λυκογιάννη να παίρνει πολλά από πολλούς στην τελική ευθεία της δεύτερης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Δικέφαλο στο +8 (41-33) χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο, γεγονός που έφερε τους γηπεδούχους πολύ γρήγορα μπροστά με διψήφια διαφορά (52-41 στο 25'). Ο Μάκης Γιατράς δοκίμαζε όσο περισσότερα πράγματα μπορούσε, με τόσο περιορισμένες επιλογές από τον πάγκο όμως ήταν αδύνατο να αλλάξει επί της ουσίας τη ροή του αγώνα. Κάπως έτσι, ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ γρήγορα στο +19 (60-41 στο 27'), γράφοντας σε εκείνο το σημείο τον επίλογο της αναμέτρησης.

Στα εναπομείναντα λεπτά ούτε ο ΠΑΟΚ έδωσε το παραμικρό δικαίωμα αμφισβήτησης, ούτε ο Προμηθέας έδειξε ικανός να κάνει κάτι διαφορετικό για να μαζέψει τη διαφορά. Η νίκη κατέληξε στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη,

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Σταματόπουλος - Μαγκλογιάννης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 41-33, 64-51, 84-65.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λι 10 (5/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαβ 21 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ασίστ), ΝτιΛεο 9 (1), Μάντζαρης 2 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς (4 ριμπάουντ), Ρίβερς 2 (0/4 σουτ, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκριν 12 (2/7 τρίποντα), Χριστοδούλου 6 (6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καμαριανός, Τολιόπουλος 12 (2), Ρένφρο 10 (5/6 δίποντα, 4 μπλοκ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γκραντ 2 (1/6 δίποντα), Γκάντι 3 (1/6 σουτ), Αγραβάνης Γ. 6 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίμπσον 16 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Τανούλης 6 (1), Χαντ 11 (5/8 δίποντα, 1/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Άντριτς 7 (1), Φράνκαμπ 10 (1), Μπαζίνας 4.