Basketleague: Σούπερ Άρης πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα της ΑΕΚ με 63-71

Ο Άρης πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα και βρέθηκε να έχει διψήφια διαφορά (16-5) πριν καλά καλά συμπληρωθούν τα πρώτα πέντε λεπτά.

Μια πολύ σπουδαία νίκη με 76-63 επί της ΑΕΚ πέτυχε ο Άρης, ο οποίος ολοκλήρωσε το πολύ δύσκολο πρόγραμμα των τεσσάρων πρώτων αγωνιστικών της Basket League με ρεκόρ 2-2, υποχρεώνοντας την Ένωση στην πρώτη φετινή της ήττα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έπαιξε επί τους ουσίας με μόλις επτά παίκτες, εν απουσία Τολιόπουλου και Καββαδά, έχοντας για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γκούντγουιν (18 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Χόρχλερ (16 πόντοι με 4/7 τρίποντα, 7 τάπες), Χάγκινς (10 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη) και Φίλλιο (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ).
Ο Αγώνας

Ο Άρης πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα και βρέθηκε να έχει διψήφια διαφορά (16-5) πριν καλά καλά συμπληρωθούν 5 αγωνιστικά λεπτά, ενώ έκλεισε την περίοδο στο +7 (25-18).

Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου η διαφορά έφτασε στο +17 (45-28). Τελικά η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήγε στα αποδυτήρια στο +11 (47-36), με την ΑΕΚ να μαζεύει κάπως την κατάσταση πριν την ανάπαυλα. Τα 9/17 τρίποντα και οι 10 πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου ήταν αυτά που έκαναν τους Θεσσαλονικείς να ξεχωρίζουν.

Το μικρό ροτέσιον του Άρη άρχιζε να δυσκολεύει τα πράγματα, ειδικά από το σημείο που Νετζήπογλου και Γκούντγουιν έφτασαν τα τέσσερα φάουλ έκαστος. Ωστόσο, εκεί που ΑΕΚ άρχισε να ξαναμπαίνει στο ματς, πλησιάζοντας στους 7 πόντους (57-50, 27') πληγώθηκε από τα λάθη και τα άστοχα σουτ.

Οι κιτρινόμαυροι της Θεσσαλονίκης όχι απλά άντεξαν, παρότι έπαιζαν με μόλις επτά παίκτες, αλλά έφτασαν σε ένα πολύ σπουδαίο διπλό, δείγμα της καλής δουλειάς που έχει ξεκινήσει από πέρσι ο Γιάννης Καστρίτης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Κάρδαρης - Ταρενίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 36-47, 52-63, 63-76