Έχασε για πρώτη φορά στην ιστορία του εντός έδρας από το Λαύριο ο Άρης

Όσο κι αν το ήθελε ο Άρης, όσο κι αν πάλευε για να βγάλει μια-δυο μεγάλες άμυνες, η ομάδα έκπληξη του πρωταθλήματος έβρισκε συνεχώς λύσεις.

Δέκα νίκες σε 14 αγώνες έχει πλέον το Λαύριο, που νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία του εκτός έδρας τον Άρη (94-89) και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Stoiximan Basket League.

Κάρτερ, Ντιαλό και Γερομιχαλός έκαναν θραύση στο Αλεξάνδρειο, ο τελευταίος είχε 5/6 τρίποντα και οι κιτρινόμαυροι έπεσαν έτσι στο 4-9, με αρνητικό ρεκόρ πια (3-4) στο γήπεδό τους στη μεγάλη μάχη που δίνουν για παραμονή στην κατηγορία.

Σε χαμηλό τέμπο προσπάθησε να πάει ο Άρης το ματς στο ξεκίνημα, με το 10-4 στο πέμπτο λεπτό να τον βοηθάει να πετύχει τον στόχο του. Το Λαύριο προσπέρασε (12-14) με τρίποντο του Γερομιχαλού, η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 18-17 με τον Κουζέλογλου να έχει έξι πόντους και επτά ριμπάουντ και οι δυο ομάδες συνέχισαν να ρίχνουν χτυπήματα η μία στην άλλη. Μαστρογιαννόπουλος και Μουράτος έκαναν το 23-29 στο 13', ο Άρης απάντησε με ένα εντυπωσιακό 19-5 για το 42-34 στο 18', όμως το timeout του Σερέλη ξύπνησε τους φιλοξενούμενους που είχαν ένα σερί 0-10 για το 42-44 λίγο πριν από το ημίχρονο που έβλεπε το Λαύριο να έχει 7/14 τρίποντα και τους κιτρινόμαυρους 12/26 δίποντα.

Κάρτερ και Βουλγαρόπουλος πίεσαν ακόμη περισσότερο τον Άρη στο ξεκίνημα του β' μέρους (47-54 στο 23'), ο Γερομιχαλός έβαλε ακόμη ένα τρίποντο (φανερά εκπρόθεσμο σύμφωνα με την τηλεοπτική κάλυψη του αγώνα) για το 47-57, ο Τσάλμερς πήρε τους γηπεδούχους στις πλάτες του, όμως ξανά ο Γερομιχαλός ήταν εκεί για να βάλει και πέμπτο τρίποντο για το 58-65 στο 29'. Όσο κι αν το ήθελε ο Άρης, όσο κι αν πάλευε για να βγάλει μια-δυο μεγάλες άμυνες, το Λαύριο έβρισκε συνεχώς λύσεις και με τους Κόζι - Κάρτερ έγραψε το 73-82 στο 36' που ήταν πια πολύ μεγάλο για να ανατραπεί.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Συμεωνίδης, Ανδρικόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 43-45, 60-67, 89-94

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 15η αγωνιστική ο Άρης θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (28/2 στις 20:00), ενώ το Λαύριο θα υποδεχθεί τον Κολοσσό (27/2 στις 17:00).