Εντός έδρας ήττα του άστοχου Ηρακλή από το Λαύριο (vid)

Ο Ηρακλής ηττήθηκε στο Ιβανώφειο με 60-77 από το Λαύριο για την 8η αγωνιστική της Basket League - Ιδιαίτερα άστοχοι εντός πεδιάς οι Κυανόλευκοι

Ο Ηρακλής γνώρισε την ήττα εντός έδρας από το Λαύριο με 60-77 για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Κακή η εικόνα του Γηραιού που σκόραρε μόλις εννέα δίποντα σε 40 αγωνιστικά λεπτά, είχε 14 ασίστ και 17 λάθη, εντυπωσιακοί οι φιλοξενούμενοι που σούταραν διπλάσια δίποντα από τρίποντα, κέρδισαν τη μάχη των ριμπάουντ, έβαλαν 34 πόντους στη ρακέτα και άλλους 21 από λάθη των γηπεδούχων.

Με τον Χάνλαν να βάζει τα δύο πρώτα σουτ (6-2), το Λαύριο έδειξε καλή αντίδραση. Απάντησε με επό μέρους 2-12 για το 8-14, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και ακόμη καλύτερη περιφερειακή άμυνα, βρέθηκε και στο +7 (14-21) με νέο σερί μετά από την ισοφάριση των γηπεδούχων και έκλεισε με αυτό το σκορ το δεκάλεπτο στο οποίο ο Ηρακλής είχε 1/1 δίποντο και 4/13 τρίποντα!

Το Λαύριο μεγάλωσε το προβάδισμά του (17-25 στο 12'), το κράτησε ενώ ο Καββαδάς άρχισε να παίρνει προσπάθειες, πήρε το τρίποντο του Κάρτερ για το 30-39 στο 18' και έκλεισε το πρώτο μέρος με ένα καθαρό +10 απέναντι στον Ηρακλή που συνέχιζε να έχει κακή εικόνα και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, το Λαύριο δεν συντήρησε απλώς τη διαφορά του, την μεγάλωσε κιόλας, πήρε με 16-11 την περίοδο και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω απέναντι στον Ηρακλή που ήταν απλά απογοητευτικός και δεν άξιζε κάτι περισσότερο από αυτό το παιχνίδι.

Διαιτητές: Σώμος, Καλδίρης, Εφραιμίδης

Δεκάλεπτα: 14-21, 34-44, 45-60, 60-77

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 3 (1), Καββαδάς 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόουλιν 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουρ, Χάνλαν 8 (1/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Σαγκς 9 (2), Τσαϊρέλης 5, Φίλλιος, Βεργίνης 8 (2), Ντάνιελ, Χάτσερ 7 (1)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 20 (3/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μουράτος 4 (10 ασίστ), Ντιαλό 7 (6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Ντέιβις 8 (2), Γερομιχαλός 11 (1), Κόζι 12, Σάβατζ 4, Έβανς 11 (4/5 δίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανδρέου, Ερμείδης, Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ηρακλής θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (27/12 στις 17:00), ενώ το Λαύριο θα υποδεχθεί την ΑΕΚ (27/12 στις 20:00).