Επική ανατροπή η Ίντερ κόντρα στη Μίλαν και αφεντικό στο Μιλάνο (vid)

Παρότι η Μίλαν προηγήθηκε στο ημίχρονο με 0-2 χάρις σε γκολ του Ρέμπιτς και του Ιμπραϊμοβιτς, η Ίντερ επέστρεψε από την κόλαση και επικράτησε με 4-2

Ανατροπή από τις λίγες κατάφερε να πραγματοποιήσει η Ίντερ στον αγώνα πρωταθλήματος με τη Μίλαν, παίρνοντας το τρίποντο στο Καμπιονάτο.

Η Μίλαν ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 0-2 στο ημίχρονο. Στο 40′ ο Ρέμπιτς με ασίστ του Ζλάταν έκανε το 0-1. Και στο 45+1′ ο Ζλάταν σκόραρε για το 0-2!

Η Ίντερ όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 51′ μείωσε σε 1-2 με τον Μπρόζοβιτς, ενώ δύο λεπτά ο Βετσίνο ισοφάρισε σε 2-2.

Έχοντας ξεκάθαρα την ψυχολογία με το μέρος της, στο 70′ ο Ντε Βρι «έγραψε» το 3-2 και ο Λουκάκου στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ίντερ: Παντέλι, Σκρίνιαρ, Γιανγκ (90+5’ Μπιράγκι), Γοδίν, Ντε Φράι, Καντρέβα (80’ Μόουζες), Μπρόζοβιτς, Βεσίνο, Μπαρέλα, Λουκάκου, Σάντσες (71’ Έρικσεν).

Μίλαν: Ντοναρούμα, Κίερ, Κόντι, Ρομανιόλι, Ερναντές, Μπενασέρ, Κεσί (81’ Πακέτα), Καστιγιέχο (80’ Λεάο), Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς (84’ Μποναβεντούρα), Ιμπραΐμοβιτς.

Αναλυτικά η 23η αγωνιστική του Καμπιονάτο:

Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου
Ρόμα – Μπολόνια 2-3 (22′ αυτ. Ντενσβίλ, 72′ Μχιταριάν / 16′ Ορσολίνι, 26′, 51′ Μπάροου)

Σάββατο 8 Φεβρουαρίου
Φιορεντίνα – Αταλάντα 1-2 (32′ Κιέζα / 49′ Σαπάτα, 72′ Μαλινόβσκι)
Τορίνο – Σαμπντόρια 1-3 (55′ Βέρντι / 70′ 75′ Ραμίρες, 79′ πεν. Κουαλιαρέλα)
Βερόνα – Γιουβέντους 2-1 (76′ Μπορίνι, 86′ πεν. Πατσίνι / 65′ Ρονάλντο)

Κυριακή 9 Φεβρουαρίου
ΣΠΑΛ – Σασουόλο 1-2 (24′ Μπονιφάτσι / 65′ πεν. Καπούτο, 90′ Μπογκά)
Μπρέσια – Ουντινέζε 1-1 (81′ Μπιζόλι / 90+2′ Ντε Πάουλ)
Τζένοα – Κάλιαρι 1-0 (43′ Πάντεβ)
Νάπολι – Λέτσε 2-3 (48′ Μίλικ, 90′ Καγεχόν / 29′ 61′ Λαπαντούλα, 82′ Μανκόζου)
Πάρμα – Λάτσιο 0-1 (41′ Καϊσέδο)
Ίντερ – Μίλαν 4-2 (51′ Μπρόζοβιτς, 53′ Βεσίνο, 70′ Ντε Φράι, 90+3′ Λουκακού / 40′ Ρέμπιτς, 45+1′ Ιμπραχίμοβιτς)