Eurobasket U18: Παλικαρίσια στα ημιτελικά η Εθνική Εφήβων

Στον ημιτελικό του Σαββάτου η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει Ισπανία (21:15), ενώ στο άλλο ζευγάρι αναμετρώνται Τουρκία-Σλοβενία.

Στα ημιτελικά του Eurobasket U18 προκρίθηκε η Εθνική Εφήβων κερδίζοντας στην παράταση 70-66 (κ.α. 55-55) τη Λιθουανία.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 14-9 έχοντας οδηγό τον Νικολαΐδη στο σκοράρισμα, ωστόσο στη συνέχεια αντιμετώπισε επιθετικές δυσκολίες.

Η Λιθουανία με τον Τουμπέλις να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης και έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (21-26). Η Εθνική αντεπιτέθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (33-31), ενώ με δικό του γκολ-φάουλ έφτασε και στο +5 (40-35).

Κορυφαίος ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ, εξαιρετικοί και οι Νικολαΐδης και Καράμπελας.