Φιλική ήττα για τον Άρη από τη Μέγκα Μπέμαξ - Τραυματίστηκε ο Αθηναίου

Οι κιτρινόμαυροι έχασαν με 68-71 από τη σερβική ομάδα σε αγώνα κεκλεισμένων των θυρών στο Αλεξάνδρειο - Θλάση στο γαστροκνήμιο υπέστη ο διεθνής γκαρντ

Φιλική ήττα από τη Μέγκα Μπέμαξ με 68-71 γνώρισε ο Άρης σε αναμέτρηση που διεξήχθη σήμερα κεκλεισμένων των θυρών στο «Nick Galis Hall».

Ο «Αυτοκράτορας» έπαιξε χωρίς τον τραυματία Γκάρι Μπελ, ενώ ο Γιάννης Αθηναίου τραυματίστηκε στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, στο γαστροκνήμιο του αριστερού του ποδιού και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο του αγώνα. Ο Έλληνας γκαρντ θα ξεκινήσει άμεσα θεραπείες.

Η σερβική ομάδα προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 5-11, με τον Άργ να ισοφαρίζει με τρίποντο του Πουλιανίτη στο 7΄(12-12) και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-19. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα στις αρχές της δευτέρης περιόδου, όμως οι Σέρβοι με ένα σερί 7-0 μπήκαν μπροστά στο σκορ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 35-40.

Ο Άρης πραγματοποίησε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 27-12, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά του, αφού σε διάστημα 7 λεπτών δέχθηκε μόλις 5 πόντους, με αποτέλεσμα να βρει ρυθμό και στην επίθεση. Στην τελευταία περίοδο ωστόσο, η ομάδα μας δεν διατήρησε την ίδια εικόνα και η Μέγκα πήρε τη νίκη με 68-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 35-40, 62-52, 68-71.

Άρης (Αγγέλου): Μάρας 2, Μποχωρίδης 17 (5), Φλιώνης 8 (1), Τσαϊρέλης 2, Πουλιανίτης 5 (1), Χρηστίδης 3, Μούρτος 5, Αθηναίου, Πρίουϊτ (3), Ντουβιέ 11(1).

Μέγκα Μπέμαξ (Μιλόγεβιτς): Μούσιτς 2, Μαριάνοβιτς 6(1), Νεντέλκοβιτς, Τσάπαριτς 5(1), Μπιτσάτζε 10, Λάζιτς 13(3), Κοπρίβιτσα, Σαμαρτζίσκι 11, Μίσκοβιτς 18 (3), Τσερόβινα 2, Καπετάνοβιτς 4.