Υπάρχει ζωή στον Άρη, τρίτη νίκη κόντρα στο Λαύριο μέσα στο Παλέ (vid)

Τελικά έχει σφυγμό ο Άρης, ο οποίος στον πρώτο του «τελικό» επικράτησε του Λαυρίου με 81-70, έχοντας για κορυφαίο τον Μποχωρίδη με 20 πόντους

Είχε ψυχραιμία, πίεσε, προηγήθηκε παρά τα σερί του αντιπάλου του και έμεινε ως το τέλος προσηλωμένος στον στόχο του: ο Άρης επικράτησε εύκολα του Λαυρίου στο Παλέ ντε Σπορ με 81-70 και πήρε τον πρώτο του τελικό στην τεράστια προσπάθεια να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας της Basket League.

Ο Μποχωρίδης ξεχώρισε κυρίως επιθετικά με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Μπράουν (15π.) και Ντραγκίσεβιτς (11π.), ενώ αμυντικά ο Φλιώνης έκανε τη διαφορά. Το Λαύριο είχε πρόβλημα μετά το πρώτο δεκάλεπτο στην επιθετική του λειτουργία ενώ και αμυντικά άρχισε να παρουσιάζει… τρύπες είτε στο τρίποντο, είτε μέσα στην ρακέτα.

Οι «κίτρινοι» έδειξαν ένα διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια τους, ο Καμπερίδης είχε ένα ξεκάθαρο αγωνιστικό πλάνο το οποίο ακολούθησε η ομάδα του, ενώ και ψυχολογικά ο Άρης έδειξε θετικά επηρεασμένος.

Το Λαύριο δεν ήθελε να αφήσει τον Άρη να επιβάλλει τον ρυθμό του και προηγήθηκε με 7-9, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν με ένα 7-0 για το 14-9. Νέο σερί ήρθε από το Λαύριο το οποίο ισοφάρισε σε 14-14, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο +3 (21-18) για τον Άρη.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν εκ νέου με 26-29 και να αρχίσουν να… αγχώνουν τους γηπεδούχους. Οι αλλαγές του Καμπερίδη με την είσοδο του Φλιώνη κυρίως, άλλαξαν την εικόνα του Άρη στην άμυνα, ενώ επιθετικά βρήκε λύσεις από Μποχωρίδη και Ντραγκίσεβιτς, ώστε να κάνει ένα σερί 7-0 και να προηγηθεί με 33-29 στο 18ο λεπτό. Το Λαύριο έδειχνε εγκλωβισμένο στην άμυνα του Άρη, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αντιδράσει, με τους «κίτρινους» να προηγούνται με πέντε πόντους (36-31) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Άρης έκανε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα μιας και στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα του τρίτου δεκαλέπτου έκανε ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 43-31. Το Λαύριο έδειχνει… υπνωτισμένο και δεν μπόρεσε να αντιδράσει, έχοντας πρόβλημα στην επίθεση αφού είχε μόλις έξι πόντους σε έξι λεπτά. Ο Άρης από την άληλ έβρισκε λύσεις στο σκοράρισμα και προηγήθηκε με 16 πόντους (53-37) στο 26ο λεπτό, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η διαφορά για τον Άρη έφτασε μέχρι 20 πόντους (60-40) με… ανάποδο λέι απ του Μόρις, και έκλεισε στους 19 (62-43) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όπου η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη με ένα επιμέρους 26-12 κυριάρχησε στον παρκέ.

Η αποβολή του κόουτς Σερέλη και το τρίποντο του Μπράουν (67-43) θα μπορούσαν να έχουν… τελειώσει τον αγώνα. Αλλά το Λαύριο απάντησε με ένα σερί 13-0 στην χαλαρότητα του Άρη, με αποτέλεσμα να μειώσει σε 67-56. Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν να… ξυπνούν από το πρώτο «καμπανάκι» και λίγο αργότερα ήρθε το δεύτερο, αφού με τρίποντο του Άλμαν η διαφορά έπεσε στους 8 (70-62) με τέσσερα λεπτά για το φινάλε. Το τρίποντο του Μπράουν έκανε το 78-64 στο 38ο λεπτό και ουσιαστικά... τελείωσε τις ελπίδες του Λαυρίου.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 36-31, 62-43, 81-70

Άρης (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 20 (6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φλιώνης 3 (1), Μιλόσεβιτς 10 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 3 (1/5 τρίποντα), Ντραγκίτσεβιτς 11 (7 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ 8 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 15 (3), Σιδηροηλίας, Σλαφτσάκης, Μόρις 11 (1).

Λαύριο (Σερέλης): Όλμαν 12 (0/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Μουράτος 12 (5 ασίστ), Κουζέλογλου 6, Ντάιμ 11 (6 ριμπάουντ), Ντεκόζι 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 11, Γουάτσον 8 (2), Λεγκίκας 3 (1), Ντέιβις, Γερομιχαλός 2, Άουτλο (0/4 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 24/46 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 9/16 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/38 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 14/15 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 8 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη.