Ηρακλής: Με Χάνλαν μπροστάρη νίκησε τη Λάρισα (73-69) στο Ιβανώφειο

Ο Γηραιός κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να επικρατήσει των Θεσσαλών με επιθετικό κρεσέντο στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ηρακλής ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο β΄ ημίχρονο και κατάφερε να νικήσει με 73-69 τη Λάρισα στο Ιβανώφειο, στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής της Basket League.

Με επιμέρους 14-2 και τον Σμιθ να εκτελεί από τα 6,75, η Λάρισα πήρε τα ηνία στα δυόμιση λεπτά πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, διαφορά που είχε συνεχώς αυξητικές τάσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και στις αρχές του τρίτου (19’ 28-39, 21’ 31-45)

Ο Μπόουλιν το πήρε κάπου εκεί... προσωπικά. Σκόραρε για πρώτη φορά για τον Ηρακλή από το τρίποντο (2/2, οι γηπεδούχοι είχαν στο ημίχρονο 0/8), βοηθώντας να «τρέξει» ο «Γηραιός» σερί 10-0 και να πλησιάσει στο 23’ σε 41-45 .

Οι συνεχείς επιθετικές πρωτοβουλίες του Γουέμπ κράτησαν τη Λάρισα στο ματς (35’ 63-62), ο Ηρακλής ξέφυγε ξανά με +5 (37’ 70-65) και δεν έχασε το προβάδισμα ως τη λήξη.

Κορυφαίοι του Ηρακλή ήταν οι Χάνλαν (21π., 9 ριμπ., 2 ασ. 1 κλ.) και Χάτσερ (17π., 4 ριμπ., 3 ασ). Για τους Θεσσαλούς, ο Σμιθ ήταν μια ομάδα μόνος του και σταμάτησε στους 31 πόντους, με 6/7 τρίποντα.

Στα αξιοσημείωτα η λεκτική αντιπαράθεση στο τελείωμα της τρίτης περιόδου μεταξύ Παπανικολόπουλου-Μπέρι, με συνέπεια ο τεχνικός της Λάρισας να στείλει τον Αμερικανό γκαρντ στα αποδυτήρια ως το τέλος του αγώνα.