Κόπα Αμέρικα: Καθάρισε εύκολα με Βολιβία η Βραζιλία στην πρεμιέρα(vid)

Η «σελεσάο» μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στο ματς κι έδειξε ότι δεν είχε σκοπό να επιτρέψει στην αντίπαλό της να πιστέψει σε θετικό αποτέλεσμα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουτίνιο, η Βραζιλία έκανε ιδανική πρεμιέρα στο Copa America, που φιλοξενεί, και με το 3-0 επί της Βολιβίας μπήκε με το... δεξί στην διοργάνωση.

Μπροστά σε 47.000 οπαδούς που βρέθηκαν στο Σάο Πάουλο, η «σελεσάο» μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στο ματς κι έδειξε ότι δεν είχε σκοπό να επιτρέψει στην αντίπαλό της να πιστέψει σε θετικό αποτέλεσμα.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο η Βολιβία να άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων, ωστόσο, με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Κουτίνιο άνοιξε το σκορ στο 50΄ με πέναλτι. Τρία λεπτά μετά, ο άσος της Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Φιρμίνο κι «έγραψε» το 2-0, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τον αγώνα.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, ο Έβερτον διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-0). Η ομάδα του Τίτε θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια την Βενεζουέλα στις 19 Ιουνίου.