Κόπα Αμέρικα: Στο μηδέν Κολομβία και Βενεζουέλα, τεσσάρα η Βραζιλία (vids)

Άνετη ήταν η επικράτηση για τη σελεσάο κόντρα στο Περού. Δεν κατάφερε η Κολομβία να λυγίσει τους σκληροτράχηλους Βενεζουελάνους.

Δύο παιχνίδια περιλάμβανε το «μενού» τις πρώτες πρωινές ώρες της Παρασκευής (18/6) για το Κόπα Αμέρικα, με τη Βραζιλία να είναι η κερδισμένη της αγωνιστικής.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής ημέρας, Κολομβία και Βενεζουέλα έμειναν στο 0-0, με τους τυπικά γηπεδούχους, να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν στον αγώνα.

Η Βραζιλία από την άλλη δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στο Περού και κέρδισε εύκολα με 4-0. Στο 12ο λεπτό ο Άλεξ Σάντρο έβαλε μπροστά τη Βραζιλία, με το σκορ να μην αλλάζει ως το σφύριγμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Νεϊμάρ με γκολ στο 68ο λεπτό «σφράγισε» τη νίκη για την «Σελεσάο», ενώ οι Ριμπέιρο (89′) και Ρισάρλισον (90+3′) έγραψαν το τελικό 4-0.