Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018
x

ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ (3-2) ΕΠΙ ΤΗΣ ΣΠΑΡΤΑΚ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ (VIDEO)

Ο ψυχωμένος Δικέφαλος δέχθηκε 2 γκολ μέσα σε 10' αλλά κατάφερε να πετύχει 3 μέσα σε 15΄δείχνοντας πως μπορεί και θα πάει στη Μόσχα για να προκριθεί

Μεγάλη νίκη με 3-2 πετυχαίνοντας τρομερή ανατροπή κατέκτησε ο ΠΑΟΚ επί της Σπαρτάκ Μόσχας στο γήπεδο της Τούμπας για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο ''Δικέφαλος'' δέχθηκε 2 γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο αλλά κατάφερε να πετύχει 3 μέσα σε 15' δείχνοντας πως μπορεί και θα πάει στη ρεβάνς της Μόσχας (14/8) για να πάρει την πρόκριση στα πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνσης.

Η Σπαρτάκ Μόσχας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να κυριαρχήσει μέσα στο πρώτο 20σάλεπτο του αγώνα βάζοντας τον ΠΑΟΚ κυριολεκτικά στα σχοινιά.

Συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Μάσιμο Καρέρα κατάφερε να προηγηθεί νωρίς όταν στο 7΄, ο Ποπόφ έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή καρφώνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνιά του Πασχαλάκη που έπεσε αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το μοιραίο.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 19΄όταν ο Πρόμες σούταρε έξω από την περιοχή και η μπάλα κόντραρε στον Χατσερίδη αλλάζοντας πορεία, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει ενστικτωδώς αλλά η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.

Ο ''Δικέφαλος'' όμως παρά την ψυχρολουσία που δέχθηκε δεν τα παράτησε και κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή ξεκινώντας από το 29' όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζόμπνιν έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Ισραηλινός διαιτητής Γκρίνφελντ έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Πρίγιοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε μειώνοντας σε 1-2.

Στο 37΄οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν όταν ο Μάτος από τα δεξιά γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Λημνιός από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 2-2 ενώ στο 44΄επικύρωσαν το σπουδαίο comeback όταν ο Κρέσπο έβγαλε τρομερή σέντρα διαβήτη με στόχο τον Μάτος και εκείνος έκανε ζηλευτή ενέργεια γυρίζοντας ξανά τη μπάλα προς το πέναλτι με τον Πέλκα από κοντά να τη σπρώχνει στα δίχτυα κάνοντας το 3-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ρώσοι μπήκαν αποφασισμένοι με στόχο το γκολ της ισοφάρισης και στο 51΄έχασαν σημαντική ευκαιρία όταν ο Λομοβίτσκι βρήκε ωραία τον επερχόμενο Πρόμες που ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Βαρέλα και πλάσαρε αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε με το ένα χέρι τη μπάλα σε κόρνερ.

Μάλιστα, στο 69' οι Μοσχοβίτες κέρδισαν πέναλτι μετά το άτσαλο μαρκάρισμα του Χατσερίδη στον Λουίζ Αντριάνο με τον Πρόμες να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε στην αριστερή του γωνία, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και εν τέλει απομακρύνθηκε από την άμυνα του ΠΑΟΚ.

Δείτε εδώ τις καλύτερες φάσεις και εδώ την παρακάμερα του μεγάλου αγώνα

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ελ Καντουρί (Ουάρντα 61' ), Μαουρίσιο (Σάχοβ 84΄), Πρίγιοβιτς, Πέλκας, Κρέσπο, Λημνιός (Ζαμπά 79'), Χατσερίδης, Κάνιας.

Σπαρτάκ Μόσχας (Καρέρα): Μαξιμένκο, Γκιγκό, Πρόμες, Φερνάντο, Λουίζ Αντριάνο (Ζε Λουίς 77΄), Μποκέτι, Κομπάροφ, Λομοβτσίσκι, Εστσένκο, Ζόμπνιν, Ποπόφ (Τιμοφέεφ 64΄).

Θυμηθείτε παρακάτω το live της αναμέτρησης

Τέλος αγώνα, ΠΑΟΚ - Σπαρτάκ Μόσχας 3-2!

-84΄: Κλείνει τις αλλαγές του ο ΠΑΟΚ με τον Σάχοβ να περνά στον αγωνιστικό χώρο αντί του Μαουρίσιο.

-79': Δεύτερη αλλαγή και για τον ΠΑΟΚ με τον Ζαμπά να περνά στο γήπεδο αντί του Λημνιού.

-77': Κίτρινη κάρτα στον Μαουρίσιο για σκληρό μαρκάρισμα στον Γκιγκό. Δεύτερη αλλαγή για τη Σπαρτάκ με τον Ζε Λουίς να περνά στο γήπεδο αντί του Λουίζ Αντριάνο.

-69': Τι παιχνίδι γίνεται στην Τούμπα, πραγματικά συγκλονιστικό! Οι Ρώσοι κερδίζουν πέναλτι μετά το άτσαλο τράβηγμα του Χατσερίδη στον Λουίζ Αντριάνο με τον Πρόμες να αναλαμβάνει την εκτέλεση αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε στην αριστερή του γωνία και εν συνεχεία η μπάλα πήγε στο δοκάρι με την άμυνα του ΠΑΟΚ εν τέλει να απομακρύνει!

-65': Τρομακτική ευκαιρία για τον ''Δικέφαλο'', τι έχασες Δημήτρη Πέλκα! Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Μποκέτι και τσίμπησε τη μπάλα φεύγοντας φάτσα με τον Μαξιμένκο αλλά ούτε ο ίδιος του δεν κατάλαβε πως δεν πλάσαρε τη μπάλα στα δίχτυα. Δεν θα θελε κανείς να ναι στη θέση του όταν δει τη φάση σε ριπλέι!

-64': Πρώτη αλλαγή και για τη Σπαρτάκ Μόσχας με τον Τιμοφέεφ να περνά στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ποπόφ.

-61': Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ με τον Ουάρντα να περνά στον αγωνιστικό χώρο αντί του Ελ Καντουρί.

-57': Κίτρινη κάρτα για τον ΠΑΟΚ δέχτηκε ο Ελ Καντουρί καθώς διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή.

-55': Πιέζουν οι Ρώσοι για το γκολ της ισοφάρισης.

-51': Σημαντική ευκαιρία για τη Σπαρτάκ καθώς ο Λομοβίτσκι βρήκε ωραία τον Πρόμες που ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Βαρέλα και πλάσαρε αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε με το ένα χέρι τη μπάλα σε κόρνερ.

-46': Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο!

Ημίχρονο στην Τούμπα, ΠΑΟΚ - Σπαρτάκ Μόσχας 3-2!

-43': Γκοοοοοοοολ για τον ΠΑΟΚ και μεγάλη ανατροπή στην Τούμπα. Τι γκολ ήταν αυτό αλήθεια, ο Κρέσπο σέντραρε από τα αριστερά όπως θα ζήλευε ακόμη και ο Ρομπέρτο Κάρλος με τη μπάλα να πηγαίνει στον Μάτος που γύρισε τη μπάλα ξανά στο ύψος του πέναλτι, ο Μαξιμένκο έπνιξε τη φάση και ο Πέλκας από κοντά πέτυχε το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του. Τι τρέλα πουλάει το συγκρότημα του Λουτσέσκου από το πουθενά, φοβερή ανατροπή εκεί που στο ημίωρο όλα έδειχναν για απόψε χαμένα!

-37': Γκοοοοοοολ για τον ΠΑΟΚ, ο Μάτος από τα δεξιά κάνει τα... δικά του και γυρίζει τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι με τον Λημνιό να πλασάρει με στοργή τη μπάλα στέλνοντας την να αναπαυθεί στη δεξιά γωνία του Μαξιμένκο ισοφαρίζοντας έτσι σε 2-2!

-28': Γκοοοοοολ για τον ΠΑΟΚ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πρίγιοβιτς. O διαιτητής Γκρίνφελντ έδειξε την άσπρη βούλα όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζόμπνιν έκανε χέρι μέσα στην περιοχή

Έξαλλοι οι πανηγυρισμοί στην Τούμπα μετά τη μείωση του σκορ από τον Σέρβο φορ

-27΄: Πρώτη καλή στιγμή για τους Θεσσαλονικείς στο παιχνίδι με τον Καντουρί από τα αριστερά να πασάρει στον Πέλκα και αυτός έξω από την περιοχή έπιασε... χειρουργικό πλασέ αλλά ο Μαξιμένκο έπεσε στην αριστερή του γωνία αποκρούωντας σε κόρνερ.

-25': Παραμένει το 0-2 στην Τούμπα με τους παίκτες του Λουτσέσκου να μην μπορούν να πατήσουν με αξιώσεις την περιοχή των φιλοξενουμένων.

-22': Δεύτερη ευκαιρία για τους ''ασπρόμαυρους'' με τον Πέλκα να σουτάρει εκτός περιοχής αλλά και πάλι ο Μαξιμένκο δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα.

-18΄: Κίτρινη κάρτα για τη Σπαρτάκ ο Γκιγκό καθώς ο Γάλλος στόπερ μάρκαρε σκληρά τον Πρίγιοβιτς.

-17': Γκοοοοολ για τη Σπαρτάκ με τον Πρόμες να σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή με τη μπάλα να κοντράρει στον Χατσερίδη και να αποκρούεται από τον Πασχαλάκη αλλά αυτή πέρασε τη γραμμή του τέρματος. Στα σχοινιά πλέον ο ''Δικέφαλος'' που καλείται να αντιδράσει άμεσα γιατί η βραδιά ήδη έχει δυσκολέψει.

-15': Πρώτη φάση για τον ΠΑΟΚ στο 14΄με τον Πρίγιοβιτς από τα αριστερά να πιάνει άψυχο σουτ και τον Μαξιμένκο να μην δυσκολεύεται να μπλοκάρει τη μπάλα.

-7': Γκοοοοοοολ για τη Σπαρτάκ, ο Ποπόφ έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή καρφώνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Πασχαλάκη που έπεσε αλλά δεν κατάφερε να αποσοβήσει το μοιραίο. Πολύ κακό ξεκίνημα για το συγκρότημα του Λουτσέσκου.

-1': Και το μεγάλο παιχνίδι μόλις ξεκίνησε!

Αποθέωση και κατά την είσοδο των δύο ομάδων πριν την έναρξη του ματς για το συγκρότημα του Ραζβάν Λουτσέσκου.

Αποθεώθηκε κατά την είσοδό του για το καθιερωμένο ζέσταμα ο ''Δικέφαλος''

Μικρή ένταση στα δημοσιογραφικά του γηπέδου με Ρώσο δημοσιογράφο που... εισέβαλε χωρίς τη σχετική διαπίστευση ξεστομίζοντας μερικά γαλλικά έτσι για pregame με την επέμβαση των security να είναι πιο γρήγορη και από τις... κινήσεις του Δημήτρη Λημνιού όταν βλέπει κενό χώρο!

Διαιτητής του αγώνα είναι ο 37χρονος Ισραηλινός Όρελ Γκρίνφελντ που σφυρίζει για 2η μόλις φορά στα προκριματικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και 2η φορά στην καριέρα του που διευθύνει αγώνα ελληνικής ομάδας μετά την ισοπαλία 1-1 του Ολυμπιακού με την Αστάνα στο Καζακστάν πριν από δύο χρόνια κατά τη φάση των ομίλων του Europa League.

Αιφνιδιάζει ο προπονητής των Ρώσων, Μάσιμο Καρέρα επιλέγοντας τον 20χρονο Αλεξάνταρ Λομοβίτσκι αντί του Ζε Λουίς στο δεξί άκρο της επίθεσης αλλά και τον Ίβελιν Ποπόφ αντί του Ντένις Γκλουσακόφ αριστερά στην τριάδα των χαφ. Αρκετά επιθετική επιλογή από τον Ιταλό κόουτς στη μεσαία γραμμή τοποθετώντας τον πιο ποιοτικό Βούλγαρο παίκτη αντί της σταθεράς Γκλουσακόφ.

Σε σύστημα 4-2-3-1 ο ''Δικέφαλος'' και αντίστοιχα σε 4-3-3 η ''ομάδα του λαού''.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ελ Καντουρί, Μαουρίσιο, Πρίγιοβιτς, Πέλκας, Κρέσπο, Λημνιός, Χατσερίδης, Κάνιας.

Σπαρτάκ Μόσχας (Καρέρα): Μαξιμένκο, Ζιγκό, Πρόμες, Φερνάντο, Λουίζ Αντριάνο, Μποκέτι, Κομπάροφ, Λομοβίτσκι, Εστσένκο, Ζόμπνιν, Ποπόφ.

-Καλησπέρα σας από το γήπεδο της Τούμπας, ένα ακόμη live από τη Voria.gr στη φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια του ΠΑΟΚ που υποδέχεται στην Τούμπα, την ισχυρή Σπαρτάκ Μόσχας για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League με στόχο να κάνει βήμα πρόκρισης στον προθάλαμο των χρυσοφόρων ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.