Με μεγάλο τρίποντο του Τέρνερ στην εκπνοή ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής από τη Ρόδο (vid)

Με τρίποντο του Τέρνερ στα τελευταία έξι δεύτερα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 84-85 τον Κολοσσό στη Ρόδο και πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία μεγάλη νίκη στη Ρόδο, απέναντι στον Κολοσσό, χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Τέρνερ, πετυχαίνοντας την πρώτη εκτός έδρας επικράτηση των ασπρόμαυρων μετά από 21 μήνες.

Ο Δικέφαλος πήρε μεγάλη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενος το 0/11 στα τρίποντα των γηπεδούχων, μετά από 12 αγωνιστικά λεπτά.

Συνολικά 4 φορές το... χάσμα έφτασε στους 17 πόντους, υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη. Με το ημίχρονο να κλείνει στο +12 (49-37).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία άλλη ιστορία. Ο Καντέρ συνέχιζε να σκοράρει, όπως στο πρώτο ημίχρονο, μόνο που τώρα είχε και βοήθεια: Άντριτς, Άρτις και Γκόινς άρχισαν να φορτώνουν το καλάθι του ΠΑΟΚ.

Στο φινάλε το 3ου δεκαλέπτο και μετά από ένα... παιδικό λάθος του Ζάρα στην επαναφορά, ο Γκρίφιν έφερε το ματς στο +9 για τους φιλοξενούμενους (63-54).

Ο Κολοσσός επέμεινε. Και με τα τρίποντα του Άντριτς κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στο 36' (75-74).

Και από εκείνο το σημείο, το προβάδισμα άλλαξε χέρια πολλές φορές. Ο Κολοσσός έφτασε μέχρι το +6 (82-76), όμως δύο τρίποντα από τους Μπιτς και Τέρνερ.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, με το σκορ στο 82-82, ο Κολοσσός είχε 2/4 βολές (Καντέρ 1/2, Γκόινς 1/2), ενώ ο ΠΑΟΚ είχε μία επιπόλαιη επίθεση με τον Μήτρου-Λονγκ.

Τον τελευταίο λόγο είχε ο Τέρνερ. Με 6 δεύτερα στο ρολόι, ευστόχησε σε τρίποντο, χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη στο Δικέφαλο.

Δεκάλεπτα
: 13-21, 37-49, 64-69, 84-85

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 13 (1/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντριτς 21 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αρσενόπουλος, Τούμπα 5 (5 ριμπάουντ), Γκόινς 15 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Χάνας, Ξανθόπουλος 1 (0/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καντέρ 24 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 14 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοβ 6, Γκρίφιν 14 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης 2, Καμπερίδης, Κονατέ 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης 2, Παπαντωνίου 8 (2), Τέρνερ 16 (5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ 11 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)