Μεγάλη νίκη του Ηρακλή επί του Απόλλωνα στο θρίλερ της Πάτρας

Οι Θεσσαλονικείς αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία, εν αναμονή και της απόφασης της αθλητικής δικαιοσύνης

Μετά από σχεδόν 3,5 μήνες και επτά συνεχόμενες ήττες, ο Ηρακλής πανηγύρισε μία πολύτιμη όσο και συγκλονιστική νίκη στην Πάτρα με 95-89 επί του Απόλλωνα, σε αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της Basket League, που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις.

Με τη δεύτερη φετινή εκτός έδρας επιτυχία τους, οι Θεσσαλονικείς αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία (περιμένοντας βέβαια και την απόφαση της αθλητικής δικαιοσύνης για το εις βάρος τους πόρισμα της Επιτροπής Επαγγελματικού Αθλητισμού), ενώ οι Αχαιοί γνώρισαν την τέταρτη διαδοχική ήττα τους και... μπλέκουν σε περιπέτειες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η πατρινή ομάδα ισοφάρισε 67-67 στην εκπνοή του κανονικού αγώνα και 80-80 στα τελευταία δευτερόλεπτα της πρώτης παράτασης

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 27-33, 49-53, 67-67 (κ.α.), 80-80 (1η παρ.), 89-95 (2η παρ.)

Εξαιρετικά αποφασισμένος, ο ουραγός Ηρακλής αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε 14-2 με τη συμπλήρωση μόλις τριών λεπτών αγώνα! Όπως ήταν λογικό, η αχαϊκή ομάδα βελτιώθηκε στη συνέχεια και σταδιακά «ψαλίδισε» τη διαφορά, μειώνοντας στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου σε 36-34, με πρωταγωνιστή τον Τσαλμπούρη.

Ο «Γηραιός», όμως, απάντησε με τους Γκάρετ και Εϊμπρααμς και ξέφυγε εκ νέου με διψήφια διαφορά πόντων (53-42) στο 28΄. Ο Απόλλων κατάφερε να «μαζέψει» γρήγορα τη διαφορά (49-53 στο τελος της τρίτης περιόδου), ο Ηρακλής με τον Ρότεν έφτασε ξανά στο +10 (61-51), έξι λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ένα σερί 7-0 έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση ενός σουτ (61-58).

Ένα σουτ που το βρήκε τελικά ο -κορυφαίος του αγώνα- Γιώργος Τσαλμπούρης, που ισοφάρισε 67-67 με τρίποντο στην εκπνοή του κανονικού αγώνα, κι ενώ λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Εϊμπρααμς είχε 1/2 βολές, αποτυγχάνοντας να «κλειδώσει» τη νίκη της ομάδας του.

Το σενάριο επαναλήφθηκε με σχεδόν... σαδιστικό τρόπο στην παράταση. Ο Γουντς με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα 77-74 στον «Γηραιό» και το συντήρησε με εύστοχες βολές στα 13΄΄ (79-76).

Αυτή τη φορά οι φιλοξενούμενοι έκαναν αμέσως φάουλ στον Τσαλμπούρη, για να μην τον αφήσουν να σουτάρει τρίποντο, και ο έμπειρος φόργουορντ μείωσε στον πόντο.

Ο Σταμάτης πήγε με τη σειρά του στη γραμμή, αλλά είχε 1/2 και έδωσε την ευκαιρία στον Απόλλωνα να ισοφαρίσει 80-80, με λέι-απ του ΜακΛιν τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Η τρίτη φορά ήταν και... φαρμακερή για τους Αχαιούς, που έμειναν πίσω στο σκορ και στη δεύτερη παράταση και αυτή τη φορά δεν βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν, αφότου ο Εϊμπρααμς με τρίποντο στα 39΄΄ έδωσε «άερα» πέντε πόντων (90-85) στον Ηρακλή.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/6 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και «σφράγισαν» τη νίκη, που τους δίνει δικαίωμα στην ελπίδα, τουλάχιστον εντός αγωνιστικών χώρων.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Πιτσίλκας, Τσιμπούρης
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Τσαλμπούρης 28 (4), Δίπλαρος 6, ΜακΛιν 14 (17ρ., 4ασ., 4κλ.), Ντέιβις 2, Μήτρου-Λονγκ 20, Μπόγρης 2, Τσιακμάς, Σίμονς 17 (2), ΜακΛάφλιν

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Γουντς 21 (4), Σταμάτης 5, Ρότεν 17, Γκάρετ 18 (9ρ.), Εϊμπρααμς 21 (6/9τρ.), Σκορδίλης 6, Χένρι, Ντολεζάι 1, Παπαδάκης 6