Μπάσκετ: Φιλική νίκη Ηρακλή επί του Άρη με 71-69 στο Nick Galis Hall

Με 71-69 επιβλήθηκε ο γηραιός εκτός έδρας των κιτρινόμαυρων σε φιλικό αγώνα που διεξάχθηκε κεκλεισμένων των θυρών, στο Nick Galis Hall.

Ο Ηρακλής νίκησε τον Άρη με 71-69 σε φιλικό αγώνα που διεξάχθηκε κεκλεισμένων των θυρών, στο Nick Galis Hall. Για τον γηραιό ξεχώρισε ο Χάνλαν με 24 πόντους, ενώ για τους κιτρινόμαυρους ο Σλαφτσάκης πέτυχε 12 πόντους.

Η σχετική ενημέρωση της ΚΑΕ Άρης:

«Σε ένα πολύ δυνατό φιλικό παιχνίδι, ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 69-71, κεκλεισμένων των θυρών, στο “Nick Galis Hall”. Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν την ανατροπή από το -10 του 30’, πέρασαν με 64-60, αλλά στο τέλος έχασαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη.

Ο Chalmers ξεκίνησε “ζεστός” και με έξι δικούς του πόντους, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 8-5 στο 4’. Ο Ηρακλής πέρασε με 14-18, ο ΑΡΗΣ με 5-0 έγραψε το 19-18, πριν το 19-21 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο ΑΡΗΣ ξαναπέρασε με 25-21. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 25-32 και 27-35, αλλά οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν την αντεπίθεσή τους και το ημίχρονο έληξε στο 40-41.

Ο Ηρακλής είχε τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με 47-57.

Ο ΑΡΗΣ έκανε μεγάλη αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και βελτιώνοντας την άμυνά του, ήταν αποτελεσματικός και στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, όχι μόνο να μειώσει τη διαφορά, αλλά να περάσει με 64-60 στο 36’, με επιμέρους 17-3 και 7 σερί πόντους του Dragicevic. Ο Ηρακλής πέρασε με 64-65, ο Χαριτόπουλος με τρίποντο έκανε το 67-65, οι φιλοξενούμενοι έγραψαν το 67-69, ο Milosevic ισοφάρισε 69-69 και ο Suggs με βολές έγραψε το τελικό σκορ, αφού στο τέλος ο Shuler αστόχησε».

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 40-41, 47-57, 69-71.

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Shuler 9(1), Σταμάτης, Σλαφτσάκης 12(2), Φλιώνης 2, Milosevic 11(1), Χαριτόπουλος 5(1), Σιδηροηλίας, Κουζέλογλου 7, Καλαϊτζίδης, Chalmers 10 (1), Dragicevic 11, DeCosey 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Childress 3, Suggs 12, Σχίζας, Καββαδάς 10, Τσαϊρέλης 7, Moore 6, Βεργίνης 6(1), Daniel 3, Hanlan 23(4), Γκιουζέλης 1.