Μπάσκετ: Γιατί ο ΠΑΟΚ μπαίνει σε περιπέτειες μετά τη νίκη του Κολοσσού

Οι Ροδίτες μετά την επικράτηση απέναντι στον Προμηθέα, βρίσκονται με μια νίκη περισσότερη από τον Δικέφαλο-Τι σημαίνει αυτό για τον ΠΑΟΚ.

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε εντός έδρας του Προμηθέα με 73-70 και έβαλε σε περιπέτειες τον ΠΑΟΚ αναφορικά με την… μάχη που δίνει ο Δικέφαλος για την παραμονή στην Basket League.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε.. εκρηκτικά το παιχνίδι, καθώς προηγήθηκε με 20-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας αντέδρασε άμεσα και παρά την αποβολή με ντισκαλιφιέ του Έλις στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου (!), μείωσε σε 22-19 στο 15’, όμως το φινάλε άνηκε εκ νέου στους Ροδίτες, που έφτασαν εκ νέου την διαφορά στα όρια των 10 πόντων (34-25), με την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν ένας μονόλογος για τους Πατρινούς, που ξεκίνησαν με ένα επιμέρους 5-17 για το 39-42 του 25’, όμως ο Κολοσσός αντέδρασε με την σειρά του, καθώς πήρε και πάλι το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 55-52.

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι των Μπρέιζελτον και Κρόμα, έφεραν τον Κολοσσό στο +6 (64-58), Λίποβι και Κασελάκης έφεραν τον Προμηθέα στο καλάθι (66-64), Μπρέιζελτον και Γκρίφιν έφεραν και πάλι τους Ροδίτες στο +6 (70-64) στα 62”, όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει, καθώς Χαλ και Αγραβάνης έφεραν το ματς τον πόντο (71-70) στα 42’’!

Ο Λαβ πέτυχε ένα τεράστιο καλάθι για το 73-70 στα 19’, ο Λίποβι αστόχησε και μάλιστα δύο φορές, σε τρίποντο ισοφάρισης, με τον Κολοσσό να … καπακώνει το αμυντικό ριμπάουντ στα 3’’ και παράλληλα και την νίκη με 73-70, που του δίνει βαθιά βαθμολογική ανάσα (6-11), την ώρα που ο Προμηθέας έπεσε στο 11-6.

Δεκαλεπτα: 20-9, 34-25, 55-52, 73-70

Πλέον οι Ροδίτες μετά την επικράτηση απέναντι στον Προμηθέα, βρίσκονται με μια νίκη περισσότερη από τον Δικέφαλο, με τον ΠΑΟΚ να χρειάζεται στην μεταξύ τους αναμέτρηση την επόμενη εβδομάδα να κερδίσει με πάνω από 21 πόντους, για να καλύψει την διαφορά του πρώτου αγώνα