Μπάσκετ: Με περίπατο στην post season ο ΠΑΟΚ

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη νίκησε το Μεσολόγγι (84-69) στο Αγρίνιο, με εκείνη του Ντίνου Καλαμπάκου να αποχαιρετά τη μεγάλη κατηγορία με ρεκόρ 5-17.

Με τον καλύτερο τρόπο και με ρεκόρ 13-9 ολοκλήρωσε ο ΠΑΟΚ την κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League το βράδυ της Τετάρτης (28/4).

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη νίκησε το Μεσολόγγι (84-69) στο Αγρίνιο, με εκείνη του Ντίνου Καλαμπάκου να αποχαιρετά τη μεγάλη κατηγορία με ρεκόρ 5-17 και να γυρίζει στην Α2 έχοντας διευθετήσει τις εκκρεμότητές της καθώς δεν χρωστάει πλέον ούτε ευρώ.

Συντηρητικά αντιμετώπισε ο ΠΑΟΚ το ματς, καθώς θα αντιμετωπίσει ως πέμπτος την τέταρτη ΑΕΚ με μειονέκτημα έδρας στον α' γύρο των playoffs. Χωρίς τον Τόντρικ Γκότσερ παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι, που έκαναν την προσπάθειά τους, αλλά υστερούσαν σε βάθος και ποιότητα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Κακλαμανάκη να μην έχει αντίπαλο στη ρακέτα και να σκοράρει εννέα γρήγορους πόντους, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα (10-14 στο 6') και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (22-19), πριν επιβάλλει τον ρυθμό του προς τα τέλη του πρώτου μέρους. Από το 31-34 οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν ένα επί μέρους 1-13, πήγαν στο +15 (32-47) με τρίποντο του Τέρνερ και πλην του Λάιονς, δεν έβλεπαν άλλον να τους απειλεί ιδιαίτερα έως το ημίχρονο στο οποίο το Μεσολόγγι δεν είχε εύστοχο τρίποντο απέναντι στα τέσσερα του Δικεφάλου.

Με τον Λάιονς να αστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα και να έχει 0/8 μέχρι το 25', ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε στο ξεκίνημα του β' μέρους. Έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +18 (48-66), είχε πάρει 27 πόντους από τους αναπληρωματικούς του, 16 από τα λάθη του Μεσολογγίου και 11 από δεύτερες επιθέσεις, δεν κοίταξε ποτέ προς τα πίσω και έδειξε πανέτοιμος για τη συνάντηση με την ΑΕΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζαχαρής, Κωνσταντινόπουλος, Σπυρόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 36-47, 48-66, 69-84