Μπάσκετ: Ο Προμηθέας άφησε τον Ηρακλή εκτός οκτάδας

Ο Ηρακλής χρειαζόταν νίκη και συνδυασμό αποτελεσμάτων για να χωρέσει στην πρώτη οκτάδα, ο Προμηθέας ήταν εντελώς αδιάφορος.

Το βράδυ της Τετάρτης (28/4) το Ιβανώφειο έζησε μια μεγάλη μάχη για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan Basket League, με τους Πατρινούς να παίρνουν τη νίκη (90-85) και τον Γηραιό να μένει εκτός οκτάδας και κατά συνέπεια εκτός playoffs.

Στο 7-15 ολοκλήρωσε τη regular season ο Ηρακλής, στο 16-6 ο Προμηθέας που θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι με πλεονέκτημα έδρας στον α' γύρο των playoffs.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χέρι-χέρι από νωρίς πήγαιναν οι δύο ομάδες, με τον Ενετσιόνια να δίνει σπουδαίες λύσεις στο σκοράρισμα ερχόμενος από τον πάγκο αλλά τον Προμηθέα να έχει το προβάδισμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου (22-21) χάρη στους 13 πόντους που είχαν πετύχει οι Φορντ - Αγκμπελέσε. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής στηρίχθηκε στην ένταση και την αθλητικότητα του Ενετσιόνια, την ίδια ώρα οι Πατρινοί δεν είχαν άγχος, δεν πιέζονταν και ακολουθούσαν με τον Χριστοδούλου να σκοράρει τρίποντο για το 43-43 του ημιχρόνου που βρήκε τις δύο ομάδες στα 6/23 σουτ από την περιφέρεια.

Με περισσότερη ένταση και καλύτερη αποτελεσματικότητα στο ξεκίνημα του β' μέρους, ο Προμηθέας έχτισε ένα προβάδισμα οκτώ πόντων (61-53 στο 26') χάρη σε τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη, με τον Ηρακλή να πιέζει, να μειώνει στον πόντο (64-65) και πάλι με τον Ενετσιόνια πριν ο Τζεράι Γκραντ απαντήσει για το 64-67 του 30'. Και όμως, ο Γηραιός έκανε εκεί την αντεπίθεσή του, πέρασε μπροστά με τέσσερις (76-72) αλλά εκεί δέχθηκε ένα 0-7 από τους Πατρινούς που γύρισαν και πάλι το ματς. Ο Τζεράι Γκραντ έγραψε το 83-86 στα 23", ο Γιαννόπουλος είχε 2/2 βολές για το 83-88 και εκεί το ματς κρίθηκε οριστικά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μπήτης, Ευφραιμίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 43-43, 64-67, 85-90