Μπάσκετ: Βαριά εκτός έδρας ήττα του ΠΑΟΚ από την ΑΕΚ (video)

Ο Δικέφαλος του Βορρά ηττήθηκε με 76-56 από την ΑΕΚ στο κλειστό Νίκος Γκάλης της Αθήνας για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ απέναντι στην ΑΕΚ για τη ρεβάνς στην επανάληψη του επεισοδιακού αγώνα. Η Ένωση προηγήθηκε 22-2 και έφτασε διά περιπάτου στο τελικό 76-56 που τη φέρνει δεύτερη στην Α1.

Το εκκωφαντικό σε άμυνα και επίθεση πρώτο δεκάλεπτο της ΑΕΚ, ήταν αρκετό για την Ένωση προκειμένου να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης και να μην απειληθεί μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Οι παίχτες της ΑΕΚ κράτησαν σε αυτό το διάστημα τους Θεσσαλονικείς στους 6 πόντους και δίνοντας ρεσιτάλ παραγωγικότητας έκλεισαν την περίοδο στο +20 (26-6 στο 10΄). Χωρίς να χάσει τη διάρκεια στην επίθεση της η ΑΕΚ συντήρησε τη διαφορά ασφαλείας και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα στον ΠΑΟΚ να κάνει όνειρα ανατροπής...

Κορυφαίος της ΑΕΚ ο Γιόνας Ματσιούλις με 18 πόντους, ενώ από τον ΠΑΟΚ προσπάθησε ο Σαγκάμπα Κονατε (13π.), ο οποίος ήταν και ο μοναδικός διψήφιος.

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 44-27, 61-39, 75-56

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π.-Συμεωνίδης-Κάρδαρης