Μπλακ άουτ στο δεύτερο ημίχρονο και ήττα για τον ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ

Ο Δικέφαλος εμφανίστηκε ανταγωνιστικός μόνο για ένα ημίχρονο και γνώρισε την ήττα με 86-68 στο ΣΕΦ από τον ανώτερο Ολυμπιακό

Την ήττα από τον πρωτοπόρο και αήττητο Ολυμπιακός με 86-68 στο ΣΕΦ ο ΠΑΟΚ ο οποίος ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ορεξάτος στην 1η περίοδο, ξέφυγε με 19-15 με 8 πόντους του Μάρβιν Τζόουνς. Ο Ολυμπιακός είχε 1/6 τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο, αλλά κατάφερε να διατηρηθεί σε απόσταση αναπνοής, 20-21, στο 10ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός δεν πάτησε... γκάζι μέχρι το ημίχρονο, αλλά με τους Λούντζη και ΜακΚίσικ να δίνουν λύσεις κατάφερε να πάει στο ρελαντί, στο +3, 41-38, στα αποδυτήρια στο ημίχρονο. Στην 3η περίοδο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αποφάσισαν να ανεβάσουν ρυθμούς, πίεσαν στην άμυνα και εκτόξευσαν την τιμή της υπέρ τους διαφοράς στο +17, 64-47. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο -10 (66-56) με τον Λοβ στο 33', για να προηγηθεί με 66-52, στο 30ο λεπτό η ομάδα του Πειραιά. Στο 35ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξεφύγει με 71-56, ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 7-0 για το 71-63, αλλά η αντίδρασή τους δεν είχε συνέχεια, αφού ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι χρειαζόταν για να πάρει τους δύο βαθμούς της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 41-38, 66-52, 86-68

Διαιτητές: Τσαρούχα-Τζιοπάνος-Λόρτος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4, Ντόρσεϊ 10 (1), Φαλ 11, Βεζένκοφ 12 (2), Παπανικολάου, Λούντζης 12 (2), Λαρεντζάκης 3 (1), Σλούκας 8 (2), Μαρτίν 4, Πρίντεζης 10, ΜακΚίσικ 12 (2)
ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Λοβ 10, Γκρίφιν 6 (2), Ντι Λέο 5 (1), Τζόουνς 17, Γιάνκοβιτς, Καμαριανός 2, Ρουμογλου, Καμπερίδης Γ. 5 (1), Κάρτερ 14 (3), Τολιόπουλος 1, Ογκμπέιντε 2