NBA: Ισοφάρισαν οι Μπακς, φοβερή τάπα νίκης από τον Γιάννη (video)

Τα «Ελάφια» πέτυχαν σπουδαία επίπεδα απόδοσης και κέρδισαν το παιχνίδι στην έδρα τους κάνοντας come back μετά τις δύο απανωτές ήττες.

Τη σειρά των τελικών σε 2-2 ισοφάρισαν οι Μιλγουόκι Μπακς νικώντας τους Σανς με 109-103.

Τα «Ελάφια» πέτυχαν σπουδαία επίπεδα απόδοσης και κέρδισαν το παιχνίδι στην έδρα τους κάνοντας come back μετά τις δύο απανωτές ήττες που είχαν υποστεί στα προηγούμενα ματς. Σπουδαίοι οι Μπακς, σπουδαίος ο Μίντλετον, συγκλονιστικός στο τέλος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Για το Μιλγουόκι ο Αντετοκούνμπο είχε 26 πόντους με 4/8 βολές, 11/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα σε 43 λεπτά συμμετοχής. Ο Μίντλετον 40 πόντους με 7/8 βολές, 12/25 δίποντα, 3/8 τρίποντα, ο Λόπεζ 14 πόντους.

Από το Φοίνιξ ο Μπούκερ είχε 42 πόντους με 8/9 βολές, 17/25 δίποντα, 0/3 τρίποντα, ο Κράουντερ 15 πόντους, οι Πολ και Τζόνσον από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 52-52, 76-82, 109-103.

Η εκπληκτική τάπα σε αργή κίνηση

Η φάση της σειράς και ένα από τα κορυφαία μπλοκ όλων των εποχών σε τελικούς στο ΝΒΑ γράφτηκε στον αγώνα, με πρωταγωνιστή φυσικά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο «Greek Freak» δεν άφησε τον Έιτον να καρφώσει στο καλάθι των Μπακς με το σκορ στο 101-99 και με ένα λεπτό για το τέλος. Η τάπα μάλιστα αποτυπώθηκε και σε αργή κίνηση.