Νίκη ανάσα για τον Ηρακλή - Επικράτησε με 86-74 της ΑΕΚ στον Ιβανώφειο (vid)

Μπορεί η ΑΕΚ να ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και να πέρασε μπροστά όμως ο Γηραιός είχε απαντήσεις και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρακλής στο Ιβανώφειο κόντρα στην ΑΕΚ για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, επικρατώντας της Ένωσης με 86-74 στη σκιά του τραυματισμού του Μπράιαν Ανγκόλα.

Η ΑΕΚ μπήκε εντυπωσιακά στο ματς, που προηγήθηκε με 9-0 μετά από δύο λεπτά αγώνα και με 14-3 στο τρίτο λεπτό χάρη στον ασταμάτητο Έρικ Γκρίφιν, με τον Ηρακλή να βρίσκει γρήγορα ισορροπία, να έχει πλουραλισμό, να παίρνει δέκα πόντους από τους αναπληρωματικούς Γούλριτζ - Σκορδίλη και να κλείνει την περίοδο στο -5 (22-27).

Οι άμυνες δεν ήταν αυτές που ξεχώριζαν στο πρώτο μέρος, σίγουρα όμως τα 15/20 δίποντα των γηπεδούχων και τα 8/16 τρίποντα των φιλοξενούμενων ήταν δύο επιδόσεις που εντυπωσίαζαν στο ημίχρονο (42-45), το οποίο επισκίασε ο τραυματισμός του Μπράιαν Ανγκόλα στο 18'.

Με τον κόσμο να σπρώχνει τον Ηρακλή και με τον Αγραβάνη και τον Τέιλορ να ηγούνται, ο Γηραιός πέρασε μπροστά με 60-56 στο 26', έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 αν και βρέθηκε και στο +10, πήγε και στο +14 (82-68) στα μέσα της τέταρτης και έφτασε με άνεση στη δεύτερη φετινή του νίκη σε οκτώ αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 42-45, 69-62, 86-74

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Σταμάτης, Γκάρετ 6 (3/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αγραβάνης 8 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 λάθη), Κουζέλογλου 15 (5/7 δίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ντάγκλας 11 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γούλριτζ 17 (5/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σκορδίλης 21 (10/12 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Τέιλορ 6 (2), Παπαδάκης 2

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Ανγκόλα 6 (1 τρίποντο, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παππάς 16 (4), Γκρίφιν 17 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/3 βολές), Χάμερ 18 (7/10 δίποντα, 4/7 βολές), Κολόμ 3 (1/9 σουτ), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 2, Μαυροειδής 2, Βαουλέτ