Νικητής ο ΠΑΟΚ στο ντέρμπι, 77-71 τον Άρη στο Αλεξάνδρειο (video)

Σε έναν αγώνα με διακυμάνσεις στο προβάδισμα, ο Δικέφαλος πήρε τελικά τη νίκη σκαρφαλώνοντας και άλλο στη βαθμολογική κατάταξη της Basket League.

Ο ΠΑΟΚ ήταν νικητής στο μπασκετικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης καθώς επικράτησε εκτός έδρας, στο Αλεξάνδρειο, επί του Άρη με 77-71.

Ο αγώνας είχε διακυμάνσεις, με τον ΠΑΟΚ να κυριαρχεί στο πρώτο δεκάλεπτο, τον Άρη στο δεύτερο και το τρίτο, και τον Δικέφαλο να επιστρέφει δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο καλύπτοντας τη σε βάρος του διαφορά που είχε φθάσει ακόμα και τους 11 πόντους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο come back του ΠΑΟΚ ήταν ο Έλστον Τέρνερ ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, τους 13 στο στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ξεχώρισε, επίσης, αμυντικά και επιθετικά για τον "Δικέφαλο" ο Τζος Κάρτερ (13π.), ο οποίος πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο 49'' πριν τη λήξη, δίνοντας προβάδισμα τον ΠΑΟΚ με 73-71. Καταλυτική, ακόμη, στο ματς ήταν η υπεροχή των "ασπρόμαυρων" στη ρακέτα (39-29 τα ριμπάουντ). Πρώτος σκόρερ για τον Αρη ήταν ο Δημήτρης Φλιώνης (13π.).

Δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77

Διαιτητές: Κορομηλάς, Πουρσανίδης Γ., Συμεωνίδης

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σταμάτης 4, Σλαφτσάκης 2, Φλιώνης 13, Μιλόσεβιτς 6, Χαριτόπουλος,  Κουζέλογλου 4, Τσάλμερς 11 (1), Ντραγκίτσεβιτς 11, Λιτλ 11 (2), Ντεκόζι 9 (1)

ΠΑΟΚ (Αρης Λυκογιάννης): Μπιτς 6, Κονάτε 1, Λοβ 8, Γκρίφιν 8, Μαργαρίτης 6 (1), Κακλαμανάκης 10,  Καμπερίδης 8 (2), Κάρτερ 13 (3), Τέρνερ 17 (1)