Ο Τσιτσιπάς κοίταξε στα μάτια τον Φέντερερ, αλλά έχασε στα τάι μπρέικ

Στις λεπτομέρειες έχασε (2-0 σετ) ο Έλληνας τενίστας στον αγώνα του Hopman Cup, κόντρα στον σπουδαίο αθλητή, Ρότζερ Φέντερερ

Την ήττα με 2-0 σετ γνώρισε τελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς από τον Ρότζερ Φέντερερ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση των ομίλων του Hopman Cup.

Ο Έλληνας τενίστας έχασε και τα δύο σετ στα τάι μπρέικ με τον Ελβετό να είναι καλύτερος στις λεπτομέρειες που έκριναν το αποτέλεσμα του αγώνα που διεξήχθη στο Περθ.

Μετά την ήττα αυτή η Ελλάδα έχασε τις όποιες ελπίδες της για πρόκριση στον τελικό του Σαββάτου καθώς η ελληνική ομάδα θα χρειαζόταν τρεις νίκες στους σημερινούς αγώνες με τους Ελβετούς προκειμένου να προκριθεί.

Αντίθετα στον τελικό θα βρεθούν οι Ελβετοί με τους Φέντερερ και Μπέντσιτς, καθώς η νίκη του 37χρονου Ελβετού τενίστα ήταν αυτή που χρειάζονταν για να βρεθούν στον τελικό του τουρνουά.