Όλοι οι αριθμοί και η στατιστική του Euro της Γαλλίας

Η Γερμανία την κατοχή, η Ισπανία την ακρίβεια, η Ιταλία τα χιλιόμετρα - Διαβάστε αναλυτικά τη στατιστική των αγώνων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2016

Το Euro 2016 ολοκλήρωσε τη διαδρομή του με τη μεγάλη επιτυχία της Πορτογαλίας μετά 51 αγώνες.

Σημειώθηκαν 108 γκολ, με μέσο όρο 1 κάθε 44 λεπτά και 2,12 ανά αγώνα. Τα περισσότερα γκολ (21) μπήκαν στο διάστημα από 46’ έως 60’, τα λιγότερα (1) στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Δύο είναι τα γκολ που μπήκαν στην διάρκεια παράτασης.

Η Γαλλία είχε την καλύτερη επίθεση (13 γκολ), παρουσιάζοντας μέσο όρο 1,86 γκολ ανά αγώνα και ο Αντουάν Γκριεζμάν με 6 γκολ είναι ο πρώτος σκόρερ του τουρνουά. Ο Τόνι Κρόος είναι ο παίκτης και η Ισπανία με τις περισσότερες σωστές πάσες.

Η Πορτογαλία δεν βρίσκεται στις πρώτες θέσεις της στατιστικής, αλλά «διασώθηκε» από δύο ποδοσφαιριστές της Ρεάλ Μαδρίτης: τον Κριστιάνο Ρονάλντο, παίκτη με τα πιο πολλά σουτ (46) και τον Πέπε τον αμυντικό που κέρδισε την μπάλα πιο πολλές φορές (60).

Το πιο ευρύ σκορ πέτυχε το Βέλγιο κόντρα στην Ουγγαρία (4-0), ενώ τέσσερα ματς στην πρώτη φάση ολοκληρώθηκαν χωρίς σκορ: Ελβετία-Γαλλία, Σλοβακία-Αγγλία, Γερμανία-Πολονία, Πορτογαλία-Αυστρία. Δύο επίσης ήταν στους «16» και ο τελικός.

Η Γερμανία ήταν η ομάδα με την μεγαλύτερη κατοχή μπάλας (63%), ενώ η Ισπανία παρουσίασε τη μεγαλύτερη ακρίβεια στις πάσες (91%). Ο Βέλγος Εντέν Αζάρ είχε τις πιο πολλές ασίστ (4), η Ιταλία έτρεξε τα περισσότερα χιλιόμετρα σε ένα ματς (152,993), η Γερμανία και ο Γάλλος Κομάν είχαν την μεγαλύτερη ταχύτητα (32,8 χιλιόμετρα την ώρα).