Πρόκριση θρίλερ (64-63) για τον Ηρακλή επί του Άρη μέσα στο Παλέ (vid)

Με τον Ολίβιερ Χάνλαν να πετυχαίνει 25 πόντους ευστοχώντας σε 8 βολές στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Γηραιός άλωσε το Αλεξάνδρειο.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ πανηγυρίζει ο Ηρακλής που σε φινάλε θρίλερ επικράτησε με 63-64 του Άρη αλώνοντας το Παλέ χάρις σε βολές του Ολίβιερ Χάνλαν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ χωρίς κάποια να ξεφύγει όμως στο δεύτερο ο Άρης κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 17' για πρώτη φορά με 8 πόντους χάρις σε καλάθι-φάουλ του Μποχωρίδη όπως και στο 19' με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους που έκανε το 29-21.

Ο Ηρακλής με τη σειρά του αντεπιτέθηκε και στο 20' μείωσε στους 5 χάρις σε καλάθι-φάουλ του Σούλερ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Γκετσεβίτσιους να πετάει τη μπάλα στην εκπνοή και αυτή να καταλήγει στο καλάθι των φιλοξενουμένων για το 34-27.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη αντεπιτέθηκε και στο 27' μείωσε στους 4 μετά από εύστοχο τρίποντο του Σούλερ για το 42-38. Ο Αυτοκράτορας κατάφερε με τρεις πόντους του Ντραγκίσεβιτς να πάρει προβάδισμα στο 30' με 46-38 ενώ με το τρίποντο του Γκετσεβίτσιους η διαφορά πήγε στους 9 (49-40) με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει με την βολή του Χάνλαν για τους κυανόλευκους που έκανε το 49-41.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να επιστρέψει και το κατάφερε στο 35' με τον Οκερεαφόρ να πετυχαίνει καλάθι-φάουλ μειώνοντας στους 3 για το 54-51 ενώ με τη σειρά του ο Άρης κατάφερε να μεγαλώσει ξανά τη διαφορά στο 37' με τον Ντραγκίσεβιτς να πετυχαίνει καλάθι-φάουλ για το 57-51. Το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη ψαλίδισε τη διαφορά στον πόντο με καλάθι-φάουλ του Χάνλαν στο 39' για το 57-56.

Το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν θρίλερ καθώς ο Άρης πήρε προβάδισμα με 5 πόντους στο 40' χάρις σε λέι απ του Μποχωρίδη και καλάθι του Γκάγκιτς που έκαναν το 61-56 ενώ σε εκείνο το σημείο άρχισε το ρεσιτάλ του Χάνλαν από τη γραμμή των βολών.

Συγκεκριμένα, ο Καναδός άσος του Γηραιού σκόραρε 8 βολές και κατάφερε να κάνει το 61-58, 63-64 χαρίζοντας τη σπουδαία πρόκριση στην ομάδα του.

Άρης (Μαρκόπουλος): Μποχωρίδης 15, Φλιώνης 3, Μιλόσεβιτς 5 (1), Σακελλαρίου, Τάλτον 2, Γκετσεβίτσιους 12 (2), Γκάγκιτς 5, Σλαφτσάκης 2, Μόρις.

Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερέαφορ 10 (1), Σούλερ 9 (1), Ντέιβιτς 7, Κακαρούδης 5 (1), Ζάρας, Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Χάνλαν 25, Γκάρετ 2, Σμιθ 3.