Προσπάθησε ο αποδεκατισμένος Ηρακλής αλλά ηττήθηκε μοιραία από τον Ολυμπιακό (video)

Οι κυανόλευκοι αγωνίστηκαν με μόλις 7 παίκτες προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό χωρίς όμως να μπορούν να φανούν ανταγωνιστικοί για όλον τον αγώνα

Δίχως να συναντήσει πρόβλημα απέναντι στον Ηρακλή των πολλών προβλημάτων, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 94-65 για τη 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι κυανόλευκοι αγωνίστηκαν με μόλις 7 παίκτες προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό χωρίς όμως να μπορούν να φανούν ανταγωνιστικοί για όλον τον αγώνα. Τα φώτα στο αποψινό ματς έπεσαν στους νεαρούς Παναγιώτη Αργυρούλη (16 χρ., 1,94 μ.) και το μέλος της παιδικής ομάδας του Ηρακλή, Γιάννη Κομνιανίδη (15, 1,81 μ.) που πήραν θερμό χειροκρότημα από τον κόσμο του Ολυμπιακού για τη συμμετοχή και την προσπάθειά τους στο παιχνίδι.

Ζεστός  ξεκίνησε παρά τις πολλές απουσίες του ο Ηρακλής, καταφέρνοντας να προηγηθεί 7-10 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου και τον Ολυμπιακό να ανεβάζει σταδιακά στροφές. Με Παπανικολάου, Ντόρσεϊ, Ουόκαπ και... άμυνα έτρεξε σερί 11-0 για να κλείσει τελικά την περίοδο στο 20-14. Το τρίποντο του Έισι πήγε τη διαφορά στους 9 πόντους (23-14), όμως ο Ηρακλής με προσπάθειες του Γκάρετ και του Χένρι ισοφάρισε σε 31-31. Ξανά, όταν οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να πατήσουν γκάζι, ξέφυγαν με 38-31 παίρνοντας σκορ από τον Λαρεντζάκη και τον Βεζένκοφ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ηρακλής κατάφερε μάλιστα με τρίποντο Χένρι να προσπεράσει με 38-40, που ήταν και το τελευταίο του προβάδισμα στο παιχνίδι. Με πρωτοβουλίες του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός έκανε το 46-40 και με ακόμα ένα τρίποντο του Παπανικολάου η διαφορά πήγε στο +10 για πρώτη φορά (59-48), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 61-50. Η συνέχεια ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν συνεχώς τη διαφορά φτάνοντάς τη μέχρι και τους 31 πόντους (94-63).

Δεκάλεπτα: 20-14, 38-33, 61-50, 94-65