Πρώτος τελικός σήμερα για την άνοδο στη Super League μεταξύ Βέροιας και Λεβαδειακού

Η Βέροια φιλοδοξεί να επιστρέψει στα «μεγάλα σαλόνια» για πρώτη φορά από τη σεζόν 2016/17 ενώ ο Λεβαδειακός υποβιβάστηκε την περίοδο 2018/19

Ο πρώτος «τελικός» ανάμεσα σε Βέροια και Λεβαδειακό, με έπαθλο την άνοδο στη Super League, διεξάγεται σήμερα  Κυριακή 8 Μαΐου, με τις δυο ομάδες να ευελπιστούν να κάνουν το πρώτο βήμα προς τον πολυπόθητο στόχο.

Κοινή, λίγο-πολύ, πορεία πραγματοποιήσαν Βέροια και Λεβαδειακός σε Α’ και Β’ Όμιλο της Super League 2, αντίστοιχα. Οι δυο σύλλογοι πήραν από νωρίς προβάδισμα στην κούρσα του τίτλου και, εύκολα ή δύσκολα, διατήρησαν μέχρι το φινάλε διαφορά ασφαλείας, εξασφαλίζοντας την πρωτιά σε Βορρά και Νότο. Είναι χαρακτηριστικό πως η «Βασίλισσα του Βορρά» ολοκλήρωσε τη σεζόν με 75 βαθμούς (23 νίκες, 6 ισοπαλίες και 3 ήττες και τέρματα 61-23) ενώ οι Βοιωτοί σταμάτησαν στους 72 (με ρεκόρ 22-6-4 και τέρματα 68-19).

Η Βέροια του Παύλου Δερμιτζάκη φιλοδοξεί να επιστρέψει στα «μεγάλα σαλόνια» για πρώτη φορά από τη σεζόν 2016/17. Στηρίχθηκε σε μεγάλο βαθμό στην έδρα της, όπου παρέμεινε αήττητη με απολογισμό 14 νίκες και δύο ισοπαλίες (36-7 τέρματα) ενώ στους 15 τελευταίους αγώνες τους οι Ημαθιώτες είχαν 10 νίκες, τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Ο Λεβαδειακός του Γιάννη Ταουσιάνη έχει πιο πρόσφατες παραστάσεις από τη Super League, από την οποία υποβιβάστηκε την περίοδο 2018/19. Και τις τέσσερις ήττες τους, πάντως, οι Βοιωτοί τις υπέστησαν εκτός έδρας (10-2-4 με 27-12 τέρματα) ενώ στα 15 τελευταία παιχνίδια τους πανηγύρισαν 11 νίκες, έχοντας και από δύο ισοπαλίες και ήττες.