Ρολάν Γκαρός: Με άνετη επικράτηση επι του Φέντερερ ο Ναδάλ στον τελικό

Αυτή ήταν η έκτη συνάντηση στο Ρολάν Γκαρός των δύο κορυφαίων αθλητών, με τον Ναδάλ να διατηρεί το απόλυτο (έξι νίκες) απέναντι στον Φέντερερ.

Ο Ράφαελ Ναδάλ είναι ο πρώτο φιναλίστ στο φετινό Ρολάν Γκαρός, καθώς στο χρονικά πρώτο ημιτελικό νίκησε τον Ρότζερ Φέντερερ με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-2) και οδεύει προς το 12ο τίτλο του στο Παρίσι και τρίτο συνεχή.

Στο πρώτο σετ ο Ναδάλ είχε δύο break κι ο Φέντερερ ένα, με αποτέλεσμα ο Ισπανός να προηγηθεί 5-2 και να το κατακτήσει με 6-3 σε 51 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ ο Φέντερερ ξεκίνησε με 2-0, αλλά ο Ναδάλ ισοφάρισε σε 2-2 και στο 4-4 ο Ελβετός έφτασε στο 40-0, όμως δεν κατάφερε να πάρει ίσως το πιο καθοριστικό γκέιμ του αγώνα.

Ο Ισπανός έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του, έκανε το 5-4 και αμέσως μετά το 6-4. Στο τρίτο ο Φέντερερ πήρε πάλι το πρώτο γκέιμ, όμως ο Ναδάλ έφτασε άμεσα στο 5-1 και τελείωσε το ματς με 6-2, ύστερα από 2 ώρες και 25 λεπτά.

Αντίπαλος του Ναδάλ θα είναι ο νικητής του άλλου ημιτελικού, ανάμεσα στον Σέρβο νο 1 του κόσμου Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος έχει κατακτήσει μια φορά το τουρνουά (2016), και τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιμ, νο 4, ο οποίος ήταν ο φιναλίστ του περσινού τελικού, αλλά ηττήθηκε από τον Ναδάλ.