Τελικοί Basket League: Νίκη με νέα κατοστάρα του Παναθηναϊκού επί του Λαυρίου

Οι Πράσινοι βρίσκονται πλέον στο 2-1 και χρειάζονται ακόμη μια νίκη επί του Λαυρίου για να διατηρήσουν τα σκήπτρα στο ελληνικό μπάσκετ.

Ο Παναθηναϊκός δεν υπέπεσε στα ίδια λάθη με τον δεύτερο τελικό της Basket League, ήταν σοβαρός από την αρχή μέχρι και το τέλος κι επικράτησε με άνεση του Λαυρίου στο Game 3 με 103-74 παίρνοντας ξανά το προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου και του νταμπλ.

Οι Πράσινοι βρίσκονται πλέον στο 2-1 και χρειάζονται ακόμη μια νίκη για να διατηρήσουν τα σκήπτρα στο ελληνικό μπάσκετ. Ο Τι Τζέι Μπρέι και ο Μπεν Μπέντιλ ήταν στη... ζώνη του λυκόφωτος και ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε ολοκληρωτικά.

Είχε τον έλεγχο από την αρχή

Ο Μπρέι σημείωσε 21 πόντους με 7/9 τρίποντα και ο Μπέντιλ ήταν σε τρομερή κατάσταση. Ο Γκανέζος ψηλός έκανε ρεκόρ καριέρας με 28 πόντους και έμοιαζε να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα (10/12 δίποντα, 8/8 βολές). Διψήφιος ήταν και ο Ιωάννης Παπαπέτρου (16π., 5ασ.). Για το Λαύριο ξεχώρισαν οι Τάισον Κάρτερ (14π., 4ασ.), Βασίλης Μουράτος (12π., 5ασ.) και Αλφά Ντιαλό (11π.). Ο τέταρτος τελικός θα διεξαχθεί στην έδρα της ομάδας του Χρήστου Σερέλη την Πέμπτη (10/6).

To παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο μέχρι το 7' με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ωστόσο ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο μπόρεσε να ξεφύγει, να φτάσει μέχρι και το +7 προτού κλείσει την πρώτη περίοδο στο 24-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πράσινοι διατήρησαν ισορροπία σε άμυνα και επίθεση και με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο κατόρθωσαν να φτάσουν στο +14 (44-30) με το φινάλε του ημιχρόνου. Η ομάδα του Κάτας είχε πλέον τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν τον έχασε διατηρώντας σταθερά τη διαφορά στο +10 καθόλη τη διάρκεια και της τρίτης περιόδου που ολοκληρώθηκε και πάλι στο +14 για το Τριφύλλι (71-57), ενώ στη συνέχεια η κατάσταση ξέφυγε τελείως από το Λαύριο που δεν άντεξε στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού που έκλεισε το ματς στο 103-74 και στο +29!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 21 (7/9 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 16 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χεζόνια 3 (1/5 σουτ), Γουάιτ 11 (3/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μποχωρίδης, Δίπλαρος 1, Κασελάκης 5 (1), Μήτογλου 6 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέντιλ 28 (10/12 δίποντα, 8/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 2

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 14 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μουράτος 12 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ), Ντιαλό 11 (3), Ντέιβις 7 (1), Γερομιχαλός 7 (1), Κόζι 11 (3), Σάβατζ 3 (1/5 τρίποντα), Περσίδης 3 (1), Ερμείδης, Ανοσίκε 2, Βουλγαρόπουλος 2, Μαστρογιαννόπουλος 2