Το Λαύριο βύθισε στον πάτο τον ΠΑΟΚ, στη ζώνη υποβιβασμού μαζί με Άρη!

Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακή αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, το Λαύριο πήρε όμως τη νίκη (92-88) και έμεινε στην πρώτη οκτάδα της ΕΚΟ Basket League

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και πήρε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ (92-88) για την 11η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού μέχρι το 37ο λεπτό, διατηρούσαν διαφορά ασφαλείας (εκμεταλλευόμενοι -μεταξύ άλλων- την αστοχία των παικτών του Κώστα Χαραλαμπίδη), αλλά στο τελευταίο ενάμιση λεπτό ο Δικέφαλος λίγο έλειψε να φέρει τα πάνω κάτω. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στο σουτ, οι παίκτες του Λαυρίου ήταν όμως εύστοχοι από την γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα και διατήρησαν μέχρι τέλους το προβάδισμα. Πλέον, οι ασπρόμαυροι βρίσκονται στη ζώνη του υποβιβασμού, προτελευταίοι στη βαθμολογία, πάνω από τον συμπολίτη Άρη...

Από το πρώτο δεκάλεπτο, το Λαύριο έδειξε στοιχεία υπεροχής έναντι του ΠΑΟΚ με τους κοντούς να έχουν τον πρώτο λόγο και να φέρνουν το +8 (16-8 στο 6'). Η έλλειψη ενέργειας των φιλοξενούμενων ήταν εμφανής σε ουκ ολίγες περιπτώσεις, οι περιφερειακοί του Κώστα Χαραλμπίδη ήταν ασυνεπείς στο εκτελεστικό κομμάτι, κι έτσι οι ψηλοί υποχρεώθηκαν να κάνουν το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς. Ο Ζήσης Σαρικόπουλος με τον Ζέιν Νόουλς βοήθησαν, αλλά δεν πήραν βοήθειες.

Για αυτό κιόλας ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από τους έξι πόντους (43-37) στο φινάλε της δεύτερης περιόδου, που βρήκε τους φιλοξενούμενους δίχως εύστοχο σουτ από την περιφέρεια (0/10 τρίποντα).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου, αφού η διαφορά κυμαινόταν σταθερά πάνω από τους επτά πόντους υπέρ των γηπεδούχων. Μόλις όμως, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβαλαν δύο σερί τρίποντα, η διαφορά έπεσε στους τέσσερις (71-67) με 4'43'' να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα. Η αντίδραση του Χρήστου Σερέλη ήταν άμεση. Ένα τάιμ άουτ κι αμέσως το παιχνίδι επέστρεψε στον έλεγχο του Λαυρίου, το οποίο πέτυχε έξι σερί πόντους και έφτασε ξανά στο +11 (78-67) στα 3'35'' για το φινάλε.

Το παιχνίδι φάνηκε να μην έχει... γυρισμό για τον δικέφαλο μετά από καλάθι που έβαλε ο Βασίλης Μουράτος (στο 1'36'') με τη διαφορά στο +10, αλλά κάπου εκεί ήταν σαν να... γύρισε ο διακόπτης των παικτών του ΠΑΟΚ. Με αντεπίθεση διαρκείας και τον Άνταμ Σμιθ να δηλώνει -ξανά- παρών, το παιχνίδι έγινε θρίλερ και χρειάστηκε οι γηπεδούχοι να βάλουν όλες τις βολές στο φινάλε για να μην κινδυνεύσουν με εντός έδρας ήττα.

Η νίκη κατέληξε με δυσκολία στο Λαύριο, το οποίο διατηρήθηκε εντός της πρώτης οκτάδας στην ΕΚΟ Basket League, εν αντιθέσει με τον ΠΑΟΚ που έμεινε στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-37, 65-55, 92-88.

Λαύριο (Σερέλης): Άλμαν 21 (3/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Μουράτος 9 (4 ασίστ), Κουζέλογλου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ντάιμ 4, Ντεκόζι 22 (7/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος 5 (0/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Γουάτσον 9 (2), Λεγκίκας 5 (1), Ντέιβις 8 (4 ριμπάουντ), Ερμείδης, Γερομιχαλός 4, Άουτλο (0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Λιούις 5 (0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σχίζας 2, Μπεστ 8 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Εγκεκέζε, Σαρικόπουλος 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σμιθ 24 (6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/7 βολές), Τσόχλας 7 (1/6 τρίποντα), Μαργαρίτης 5 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Καραμανώλης, Γουίγκινς 12 (6/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 0/1 βολή, 10 ριμπάουντ), Νόουλς 13 (5/6 δίποντα, 3/8 βολές, 11 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/32 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 30/42 βολές, 33 ριμπάουντ (23+10), 17 ασίστ, 9 λάθη, 8 κλεψίματα, 7 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 30/47 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 16/28 βολές, 45 ριμπάουντ (29+16), 13 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.