Το πάλεψε με Κολοσσό αλλά δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής στο Ιβανώφειο

Ο Κολοσσός είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια αλλά ο μαχητικός Ηρακλής του έβαλε δύσκολα στο τέλος - Ήττα 64-62 για τον «γηραιό»

Ο Ηρακλής παρότι ήταν πίσω σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον ανώτερο Κολοσσό Ρόδου στο Ιβανώφειο, προσπάθησε στο τέλος να κλέψει το ματς αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Κολοσσός είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια, βρέθηκε με διαφορά 15 πόντων στην τρίτη περίοδο, αλλά πήρε, τελικά, αγχωτικά, τη νίκη στο τέλος, με 64-62. Αποτέλεσμα που του έδωσε το τρίτο, στη σειρά, ροζ φύλλο τις τελευταίες επτά μέρες (σ.σ. προηγήθηκαν οι επιτυχίες απέναντι σε Προμηθέα το περασμένο Σάββατο και στο εξ’ αναβολής ματς κόντρα στο Λαύριο).

Κορυφαίοι για τους νησιώτες ήταν οι Στέφαν Μομίροφ (16π., 5 ασίστ), Σον Μίλερ (15π, 7 ριμπ., 4 κλ. , 1 κοψ.).

Ξεχώρισε περισσότερο για τον ελλιπή «Γηραιό» (είχε 9 παίκτες μάχιμους στο παρκέ), ο Μάικ Χένρι (23π., 8 ριμπ.).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 26-40, 44-55, 62-64

Ο Κολοσσός άνοιξε γρήγορα τη διαφορά στο σκορ , με τους Σλαφτάκη, Μίλερ, αρχικά και τον Μομίροφ, στην πορεία, να «φορτώνουν» το καλάθι του Ηρακλή (6’ 6-16). Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν στους 4 πόντους (14-18) στο 9’, οι νησιώτες, εντούτοις, πάτησαν εκ νέου... γκάζι στη δεύτερη περίοδο στο τέλος της οποίας βρέθηκαν στο +14 (26-40).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διαφορά τους γύρω από το ίδιο επίπεδο στην τρίτη περίοδο (25’ 32-47, 27’ 38-51), ο Ηρακλής, ωστόσο, δεν εγκατέλειψε τη μάχη. Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο, πλησίασε στους 2 πόντους στο 39’ (57-59). Ο Μομίμορ με εύστοχο τρίποντο, με 45’’ να απομένουν για το φινάλα έστειλε τον Κολοσσό στο +5 (57-62), βάζοντας, ουσιαστικά, την ομάδα του σε θέση υπεροχής για την κατάκτηση της νίκης. Με τους Παπαδάκη, Σταμάτη ο Ηρακλής μείωσε εκ νέου στο δίποντο, 62-64, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Τσιμπούρης
Οι συνθέσεις:

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 8 (2), Χένρι 23, Γκάρετ 2, Φίλλιος, Εϊμπραμς 8 (1), Χαριτόπουλος 2, Ντολεζάι 8, Παπαδάκης 11 (2)
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Καντζούρης): Μομίροφ 16 (3), Γουίλιαμς 10 (2), Μίλερ 15, Σλαφτσάκης 2, Ποτ 6, Μαργαρίτης 2, Μπιλής, Τιλί 4, Φλόιντ 9 (1), Χατζιδάκης