Το πανόραμα των προκριματικών

Η τέταρτη αγωνιστική των προκριματικών του Euro έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις και μεγάλα ματς. 4-4 στις Βρυξέλλες μεταξύ Βελγίου και Αυστρίας, λευκή ισοπαλία μεταξύ Αγγλίας και Μαυροβουνίου, 1-1 μεταξύ Λετονίας και Γεωργίας, προελαύνουν Ολλανδία και Γερμανία, ενώ η Κύπρος ηττήθηκε στη Δανία.

Tο ματς που έκλεψε την παράσταση ήταν αυτό στις Βρυξέλλες ανάμεσα στο Βέλγιο και την Αυστρία για τον 1ο όμιλο. Μέχρι το ματς να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Αυστριακοί είχαν το υπέρ τους 3-2 αλλά όλα ανατράπηκαν από δύο γκολ των Ογκουντζίμι (87’) και Λόμπαερτς (90’). Εντέλει, ο Ντίτμαρ Κονσταντίνι και οι παίκτες του δεν έφυγαν με άδεια χέρια, αφού στο 93’ ο Μάρτιν Χάρνικ της Στουτγκάρδης διαμόρφωσε το τελικό 4-4 σε ένα «χορταστικό» ματς.

Στο Γουέμπλεϊ, το εκπληκτικό Μαυροβούνιο δεν πτοήθηκε ούτε από την απουσία της τελευταίας στιγμής του Μίρκο Βούτσινιτς, πήρε το 0-0 μέσα στο Γουέμπλεϊ από την μέτρια Αγγλία και ίσως έπαιρνε και την νίκη αν στο 84’ ο Γιοβάνοβιτς σημάδευε τα δίχτυα και όχι το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων. Στον ίδιο όμιλο, τον 7ο, υπήρξε και το ματς της Ελβετίας με την Ουαλία που έληξε με 4-1 υπέρ της ομάδας του Χίτζφελντ που πήρε τους πρώτους της βαθμούς.

Στον 2ο όμιλο, η Ρωσία πήρε και νέα νίκη (1-0) μέσα στα Σκόπια με νέο γκολ του φορμαρισμένου Κερζάκοφ και έμεινε μόνη της στην κορυφή αφού στην Ζίλινα, Σλοβακία και Ιρλανδία έμειναν στο 1-1.

Οι «μαύρες» εικόνες της βραδιάς ήρθαν από την Γένοβα, εκεί όπου το ματς της Ιταλίας με την Σερβία διακόπηκε μετά από έξι λεπτά, λόγω επεισοδίων που προκάλεσαν οι Σέρβοι οπαδοί. Κατά τα φαινόμενα, το παιχνίδι θα κατακυρωθεί στους Ιταλούς. Για το ίδιο γκρουπ (3ο), η Σλοβενία νίκησε μέσα στο Ταλίν με 1-0 την Εσθονία και έφτασε τους «ατζούρι» στην κορυφή με ματς περισσότερο.

Γαλλία και Λευκορωσία εκμεταλλεύθηκαν την έδρα τους στα ματς του 4ου ομίλου ενώ στο ντέρμπι του 5ου, η Ολλανδία διέλυσε με 4-1 την Σουηδία στο Άμστερνταμ, με δύο γκολ του Χουντελάαρ και ακόμα δύο του Ιμπραχίμ Αφελάι.

Η Κύπρος ηττήθηκε με 2-0 στο «Πάρκεν» από την Δανία για το 8ο γκρουπ, με τους Ράσμουσεν και Λόρεντσεν να πετυχαίνουν τα γκολ για τους Σκανδιναβούς. Στο «Χάμπντεν Παρκ», η Ισπανία έκανε τα εύκολα δύσκολα απέναντι στην Σκωτία, στο τέλος όμως νίκησε με 3-2 σε ματς για τον 9ο όμιλο.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες στους 9 ομίλους:

1ος Όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Τουρκία 1-0
38’ Σαντίγκοφ

Καζακστάν-Γερμανία 0-3
48’ Κλόζε, 76’ Γκόμες, 85’ Ποντόλσκι

Βέλγιο-Αυστρία 4-4
11’ Βόσεν, 47’ Φελαϊνί, 87’ Ογκουντζίμι, 90’ Λόμπαερτς/ 14’, 62’ Σιέμερ, 29’ Αρναούτοβιτς, 93’ Χάρνικ

Αρμενία-Ανδόρα 4-0
4’ Γκαζαριάν, 16’ Μκιταριάν, 33’ Μοφσισγιάν, 52’ Πιτσέλι

Σλοβακία-Ιρλανδία 1-1
36’ Ντούριτσα/ 16’ Σεντ Λέτζερ

ΠΓΔΜ-Ρωσία 0-1
8’ Κερζάκοφ

Ν. Φερόε-Β.Ιρλανδία 1-1
60’ Χολστ/ 76’ Λάφερτι

Εσθονία-Σλοβενία 0-1
67’ αυτ. Σιντορένκοφ

Λευκορωσία-Αλβανία 2-0
10’ Ροντιόνοφ, 77’ Κρίβετς

Γαλλία-Λουξεμβούργο 2-0
22’ Μπενζεμά, 76’ Γκουρκίφ

Φινλανδία-Ουγγαρία 1-2
86’ Φορσέλ/ 60’ Σζαλάι, 90’ Ντζούντζακ

Ολλανδία-Σουηδία 4-1
4’, 55’ Χουντελάαρ, 37’, 59’ Αφελάι/ 69’ Γκράνκβιστ

Σαν Μαρίνο-Μολδαβία 0-2
20’ Γιόσαν, 86’ πεν. Ντόρος

Λετονία-Γεωργία 1-1
91’ Κάουνα/ 74’ Σιράντζε

Ελλάδα-Ισραήλ 2-1
22’ Σαλπιγγίδης, 63’ πεν. Καραγκούνης/ 59’ αυτ. Σπυρόπουλος

Ελβετία-Ουαλία 4-1
8’, 89’ Στόκερ, 21’ Στρέλερ, 82’ πεν. Ινλέρ/ 13’ Μπέιλ

Δανία-Κύπρος 2-0
47’ Ράσμουσεν, 81’Λόρεντσεν

Λιχτενστάιν-Τσεχία 0-2
12’Νέτσιντ, 29’ Κάντλετς

Σκωτία-Ισπανία 2-3
58’ Νέισμιθ, 66’ αυτ. Πικέ/ 44’ πεν. Βίγια, 55’ Ινιέστα, 79’ Γιορέντε