Το πανόραμα των προκριματικών του Euro

Το γκολ του Μίρκο Βούτσινιτς λίγο πριν την εκπνοή έδωσε στους Μαυροβούνιους τη νίκη, τρίτη συναπτή, επί της Ελβετίας. 3-0 η Γερμανία την Τουρκία, στην εκπνοή επικράτησε η Γεωργία της Μάλτας. Όλα τα απ
Έναν απρόσμενο πρωταγωνιστή έχει στο ξεκίνημα του ο 7ος προκριματικός όμιλος του EURO 2012. Το γκολ του Μίρκο Βούτσινιτς στο 87ο λεπτό του αγώνα της Ποντγκόριτσα έδωσε την νίκη με 1-0 στο Μαυροβούνιο επί της Ελβετίας και το διατήρησε στην κορυφή του γκρουπ, με απολογισμό τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς. Από την άλλη, η ομάδα του Ότμαρ Χίτζφελντ γνώρισε την δεύτερη ήττα της, αφού στην πρεμιέρα είχε χάσει εντός έδρας από την Αγγλία. Σε ματς για τον ίδιο όμιλο, οι Βούλγαροι έφυγαν με το «διπλό» από το Κάρντιφ επικρατώντας με 1-0 της Ουαλίας, στο ντεμπούτο του Λόταρ Ματέους στον πάγκο των Βαλκάνιων.

Στο μεγάλο ματς του «Ολιμπιαστάντιον», οι Γερμανοί δεν είχαν όρεξη για αστεία και με τους Κλόζε, Οζίλ να χρίζονται σκόρερ διέλυσαν με 3-0 την Τουρκία για τον 1ο όμιλο. Εύκολα ήρθε η νίκη και για την Αυστρία που μετέχει στο ίδιο γκρουπ και επικράτησε με 3-0 του Αζερμπαϊτζάν εντός έδρας.

Από εκεί και πέρα, η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς έγινε στο Βελιγράδι. Στο παιχνίδι για τον 3ο όμιλο, η Σερβία προηγήθηκε με γκολ του Κουζμάνοβιτς στο 60’ αλλά οι Εσθονοί κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος που του βρήκε να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με 3-1. Η Ιταλία «σφυροκόπησε» την Β. Ιρλανδία στο Μπέλφαστ αλλά το 0-0 δεν άλλαξε μέχρι τέλους, ενώ οι Σλοβένοι σύντριψαν με 5-1 το Λουξεμβούργο.

Μεγάλο ματς έγινε στο Δουβλίνο, στο ντέρμπι του 3ου ομίλου. Οι Ρώσοι έφτασαν να προηγούνται με 3-0 στις αρχές της επανάληψης, όμως οι Τσέχοι μείωσαν σε 3-2 και προσπάθησαν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, κάτι που τελικά δεν έγινε.

Για τον 4ο όμιλο, Αλβανία και Βοσνία έμειναν στο 1-1 στα Τίρανα. Η Ολλανδία νίκησε δύσκολα την Μολδαβία με 1-0 για τον 5ο όμιλο, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Κλάας Γιαν Χουντελάαρ που βρήκε την υγεία του στην Σάλκε, καθώς σκοράρει ακατάπαυστα από το ξεκίνημα της σεζόν.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της Παρασκευής και οι βαθμολογίες στους 9 ομίλους:

1ος Όμιλος

Καζακστάν-Βέλγιο 0-2
52’, 70’ Ογκουντζίμι

Αυστρία-Αζερμπαϊτζάν 3-0
3’ Πρεντλ, 53’, 92’ Αρναούτοβιτς

Γερμανία-Τουρκία 3-0
42’, 87’ Κλόζε, 79’ Οζίλ

Αρμενία-Σλοβακία 3-1
23’ Μοφσισγιάν, 50’ Χατζαριάν, 89’ Μκιταριάν/ 37’ Βάις

Ανδόρα-ΠΓΔΜ 0-2
42’ Ναουμόσκι/ 60’ Σίκοφ

Ιρλανδία-Ρωσία 2-3
72’ πεν. Κιν, 78’ Λονγκ/ 10’ Κερζάκοφ, 28’ Ντζαγκόεφ, 50’ Σιρόκοφ

Σερβία-Εσθονία 1-3
60’ Κουζμάνοβιτς/ 63’ Κινκ, 73’ Βασίλιεφ, 91’ αυτ. Λούκοβιτς

Β. Ιρλανδία-Ιταλία 0-0

Σλοβενία-Ν. Φερόε 5-1
25’, 36’, 64’ Μάταβζ, 70’ πεν, Νοβάκοβιτς, 84’ Ντέντιτς/ 90’ Μούριτσεν

Αλβανία-Βοσνία 1-1
45’ Ντούρο/ 21’ Ιμπίσεβιτς

Ουγγαρία-Σαν Μαρίνο 8-0
11’, 25’ Ρούντολφ, 18’, 27’, 48’ Σζαλάι, 60’ Κόμαν, 89’ Ντζούντζακ, 94’ πεν. Γκέρα

Μολδαβία-Ολλανδία 0-1
37’ Χουντελάαρ

Γεωργία-Μάλτα 1-0
91’ Σιράντζε

Ελλάδα-Λετονία 1-0
58’ Τοροσίδης

Μαυροβούνιο-Ελβετία 1-0
87’ Βούτσινιτς

Ουαλία-Βουλγαρία 0-1
48’ Ποπόφ

Κύπρος-Νορβηγία 1-2
58’ Οκκάς/ 2’ Ρίισε, 42’ Κάριου

22:45 Πορτογαλία-Δανία