Τους τρέλανε ο Loco

Ο Σεμπαστιάν Loco Αμπρέου λύτρωσε τον Άρη πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης κόντρα στην Ξάνθη, χαρίζοντας συγχρόνως τους τρεις βαθμούς στους κίτρινους κυριολεκτικά στην εκπνοή.
Ο Ουρουγουανός επιθετικός «χτύπησε» στο 93ο λεπτό με άπιαστη κεφαλιά. Ο Άρης είχε την καθολική υπεροχή σε όλο το διάστημα του αγώνα, χωρίς να μπορέσει να διασπάσει την διπλή άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων. Η Ξάνθη έπαιξε με 10 παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο, με τους κίτρινους να διαμαρτύρονται απολύτως δικαιολογημένα για δυο περιπτώσεις πέναλτι που δεν υπέδειξε ο διαιτητής Τριτσώνης από τον σύνδεσμο Αθηνών.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Πανιώνιο (Ζαιρί 17ο λεπτό) ενώ Λάρισα και ΠΑΣ Γιάννενα έμειναν στην λευκή ισοπαλία.