Σήκωσε το Super Cup η Λίβερπουλ, 5-4 στα πέναλτι την Τσέλσι (video)

Ο αγγλικός «εμφύλιος» δεν ανέδειξε κάποιον νικητή στην κανονική διάρκεια και την παράταση, όπου οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2.

Την κούπα του 44ου UEFA Super Cup σήκωσε εχθές η Λίβερπουλ που επικράτησε μετά από ένα συγκλονιστικό ματς στη διαδικασία των πέναλτι έναντι της Τσέλσι με 5-4 στο «Μπεσίκτας Παρκ» της Κωνσταντινούπολης.

Ο αγγλικός «εμφύλιος» δεν ανέδειξε κάποιον νικητή στην κανονική διάρκεια και την παράταση, όπου οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 2-2. Τα γκολ για τη Λίβερπουλ πέτυχε στο 48' και στο 95' ο Μανέ, ενώ για την Τσέλσι στο 36' ο Ζιρού και στο 101' ο Ζορζίνιο μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο τερματοφύλακά της Λίβερπουλ, Άντριαν, ο οποίος απέκρουσε το τελευταίο χτύπημα του Εϊμπραχαμ στη διαδικασία των πέναλτι και χάρισε στην ομάδα του το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς, δεύτερο επί εποχής Κλοπ και τέταρτο στην Ιστορία της (1977, 2001, 2005 τα τρία προηγούμενα).