Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2022
x

ΒΟΛΕΪ: ΜΕ ΤΟ... ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Η εθνική ομάδα παίδων ξεκίνησε με ήττα από την Πολωνία (3-1 σετ) τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Τιφλίδας

Με ήττα από την Πολωνία (3-1 σετ) ξεκίνησε η εθνική ομάδα παίδων τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Τιφλίδας.

Το ελληνικό συγκρότημα «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα στο πρώτο σετ, όπου δεν λειτούργησε τίποτα σωστά. Οι αλλαγές που έγιναν βελτίωσαν την εικόνα της ομάδας στη συνέχεια, ωστόσο, δεν κατάφερε ν΄ αποφύγει την ήττα.

Οι Πολωνοί πήραν πολύ εύκολα το πρώτο σετ με 25-13, στο δεύτερο η Εθνική περιόρισε τα λάθη της και όντας βελτιωμένη σε όλους τους τομείς ήταν μέσα στη διεκδίκηση του μέχρι το 22-21. Εκεί οι Πολωνοί με τρεις διαδοχικούς πόντους έκαναν το 2-0 με 25-21.

Στο τρίτο σετ η ελληνική ομάδα συνέχισε την ανοδική της πορεία και κατάφερε να μειώσει κατακτώντας το με 27-25, αλλά στο τέταρτο εμφάνισε σημάδια του κακού πρώτου σετ με αποτέλσμα να έρθει το 3-1 για την Πολωνία με 25-17.

Η διαμκύμανση του σκορ:

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-11, 25-13
2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-19, 25-21
3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 25-27
4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-17

*Οι πόντοι της Πολωνίας προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 2 άσσους, 43 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Ματσέι Μπαρτοντζιέσκι): Χακίνσκι 17 (16/31 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 24% άριστες), Σπέρναλ 2 (0/3 επ., 2 μπλοκ), Πατέσκι 16 (14/22 επ., 2 μπλοκ), Γκολεμπιόφσκι 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Πότρικους 12 (8/20 επ., 2 μπλοκ, 76% υπ. - 52% άριστες), Νόβακ 12 (9/11 επ., 2 μπλοκ) / Γκρανιέτσνι (λ, 59% υπ. - 53% άριστες), Μπέκερ, Ρίμπακ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Παναγιώτης Λακασάς): Σουσουρίδης 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ), Τζάρας 4 (3/11 επ., 1 άσσος), Καμαρινόπουλος 3 (3/6 επ.), Νανόπουλος 15 (14/34 επ., 1 άσσος, 72% υπ. - 62% άριστες), Κοντοστάθης 1 (1/6 επ., 57% υπ. - 29% άριστες), Σταθέλος 8 (4/9 επ., 4 μπλοκ) / Πηλίτσης (λ, 65% υπ. - 50% άριστες), Τσαδήμας (λ), Αδάμος, Χαλίλης, Γεροδήμος, Ξεροβάσιλας, Ρούσος 14 (13/31 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ.05% άριστες), Μούχλιας 5 (5/10 επ.).

Το πρόγραμμα του Β' ομίλου

Σάββατο 9 Ιουλίου
Γερμανία-Ιταλία    1-3 (20-25, 25-20, 16-25, 21-25)
Πολωνία-Ελλάδα     3-1 (25-13, 25-21, 25-27, 25-17)
Σλοβενία-Βουλγαρία 1-3 (22-25, 25-23, 22-25, 15-25)

Κυριακή 10 Ιουλίου
14:00, Ιταλία-Ελλάδα
16:30, Βουλγαρία-Πολωνία
19:00, Γερμανία-Σλοβενία

Δευτέρα 11 Ιουλίου
14:00, Ελλάδα-Βουλγαρία
16:30, Πολωνία-Γερμανία
19:00, Σλοβενία-Ιταλία

Τετάρτη 13 Ιουλίου
14:00, Γερμανία-Ελλάδα
16:30, Σλοβενία-Πολωνία
19:00, Ιταλία-Βουλγαρία

Πέμπτη 14 Ιουλίου
14:00, Ελλάδα-Σλοβενία
16:30, Βουλγαρία-Γερμανία
19:00, Πολωνία-Ιταλία

Βαθμολογία
1. Πολωνία   3 (3-1)
2. Ιταλία    3 (3-1)
3. Βουλγαρία 3 (3-1)
4. Γερμανία  0 (1-3)
5. Ελλάδα    0 (1-3)
6. Σλοβενία  0 (1-3)

*Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στα ημιτελικά (και παίζουν χιαστί μεταξύ τους), ενώ ο 3ος και ο 4ος θα αγωνιστούν (πάλι χιαστί) για τις θέσεις 5-8.




A+
A-







ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ