Βόλεϊ: Μόνος πρώτος ο ΠΑΟΚ στη βαθμολογία, επικράτησε του Ολυμπιακού στην Πυλαία

Οι ασπρόμαυροι δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους ερυθρόλευκους και πέτυχαν καθαρή νίκη που τους έφερε μπροστά στη βαθμολογία.

Μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού με 3-1 σετ για την 11η αγωνιστική της Volleyleague πέτυχε στο κλειστό της Πυλαίας ο ΠΑΟΚ, παίρνοντας κεφάλι στη βαθμολογία.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 4-8 και 8-12, ωστόσο ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και μπλοκάροντας τις αντίπαλες επιθέσεις, πέρασε μπροστά με 16-15 και 20-17.

Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 20-21 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες, παρέδωσαν σεμινάρια βόλεϊ, με τον ΠΑΟΚ να κάνει τελικά το 1-0 με 33-31.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος καθ’ όλη την διάρκειά του. ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα και το παιχνίδι ήρθε στην ισοπαλία με 18-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 9-4 και από εκεί και πέρα, όχι απλά δεν έχασε το προβάδισμα, αλλά… διέλυσε σε όλα τα επίπεδα τον Ολυμπιακό και έκανε πολύ εύκολα το 2-1 με 25-14.

Με την… φόρα του τρίτου σετ ξεκίνησε πάλι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος προηγήθηκε με 7-2 και συνέχισε να κρατά την διαφορά με 16-11. Ο Δικέφαλος κράτησε την ψυχραιμία του και με 25-20 έκανε το 3-1, παίρνοντας σημαντικό τρίποντο.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, το Σάββατο 5 Φεβρουαρίου στις 20:30, όπου και θα αντιμετωπίσει στο κλειστό του Αγίου Θωμά τον Παναθηναϊκό, στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 12ης αγωνιστικής της Volley League.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: 3-1

Τα σετ: 33-31, 18-25, 25-14, 25-20